MENU
klinika

Studimi

30 shenjat që tregojnë mungesën e magnezit dhe si t’a siguroni atë

23.01.2019 - 12:59

Ne shpesh i injorojmë simptomat që përjetojmë, por në fakt  mungesa e një lëndë ushqyese  mund të çojë në komplikime të shumta shëndetësore. Një nga mangësitë më të zakonshme është ajo e magnezit. Magnezi nuk është i lehtë për t’u marrë nga burimet ushqimore, por është shumë i rëndësishem për trupin e njeriut. Ky mineral esencial është përgjegjës për mbi 300 procese dhe reaksione kimike në trup.

Njerëzit e mernin këtë lëndë ushqyese në sasi të mjaftueshme më parë, pasi ajo ishte e përhapur në vitet e mëparshme. Kjo nuk ndodh sot, kryesisht për shkak të bujqësisë moderne .

Mungesa e magnezit shkaktohet gjithashtu nga konsumimi i ushqimeve jo të shëndetshme në vend të ushqimeve si fara, arra, zarzavate me gjethe të errët, dhe fasule, të cilat janë të larta në magnez.

Këto janë simptomat më të zakonshme të mungesës së magnezit, të cilat kurrë nuk duhet të injorohen, në mënyrë që të parandalohen ndërlikimet e tjera shëndetësore:

-Marramendje
-Lodhje
-Humbja e kujtesës
-Mëlçia dhe sëmundjet e veshkave
-Vështirësi në gëlltitje
-Mungesa e kalciumit
-Osteoporoza
-Kapsllëk
-HIpoglicemia
-Ankthi
-Sëmundje në zorrë
-Dhimbje muskulore
-Depresion
-Tensioni i lartë i gjakut
-Hipertensioni
-Pagjumësi
-Çështjet e fertilitetit / lindjes së parakohëshme apo dështimit
-Migrena


-Astmë
-Konfiskimet
-Mungesa e kaliumit: e cila konsiston tek etja ekstreme dhe nervozizmi
-Prishjen e dhëmbëve
-Sindroma e Reinaud, konsiston në mpirje në gjymtyrëve, gishta të ftohtë ose këmbë, ndryshimet e ngjyrës në lëkurë për shkak të ndryshimeve të temperaturës
-Dridhje
-Diabet tip II
-Ndryshimet e personalitetit: këto simptoma janë të ngjashme me simptomat e çrregullimeve të humorit, si ankthi dhe depresioni
-Probleme me zemrën
-Vështirësitë respiratore

Për të rregulluar nivelin e magnezit, duhet të konsumoni më shumë ushqime të pasura me magnez dhe mund të merrni edhe disa doz të tij por me cilësi të lartë.