MENU
klinika

"Ka kërkuar azil në një shtet perëndimor"

Ambasadori i Koresë së Veriut në Itali “zhduket”

03.01.2019 - 11:39

Agjencia e spiunazhit të Koresë së Jugut u ka thënë zyrtarëve se ambasadori i Koresë së Veriut në Itali është zhdukur.

Njoftimi vjen pas raporteve të pakonfirmuara që diplomatja e lartë e Phenianit në Itali kishte kërkuar azil nga një vend i paidentifikuar perëndimor.

Jo Song-gil, ambasadori i Koresë së Veriut që vepron në Romë, besohet të jetë djali ose dhëndri i një prej zyrtarëve të nivelit më të lartë në Korenë e Veriut.

Diplomati i fundit i lartë për defekt ishte zëvendës ambasadori në Londër.

Koreja e Veriut
Koreja e Veriut

Si një nga zyrtarët më të lartë, masa e tij shihej si një goditje ndaj regjimit të Kim Jong-un.

Duke folur pas njoftimit nga agjencia e spiunazhit të enjten, Kim Min-ki, një deputet i qeverisë, u tha gazetarëve se Jo iku nga ambasada e Romës më shumë se një muaj më parë.

“Mandati i ambasadorit Jo Song-gil ishte duke përfunduar në fund të nëntorit të vitit të kaluar dhe ai u arratis në fillim të nëntorit,” tha deputeti.

Shërbimi Informativ Kombëtar i Koresë së Jugut u tha ligjvënësve se ata nuk kishin pasur ndonjë kontakt me të që atëherë. Gruaja e Jo besohet të jetë bashkë me të.

Ministria e jashtme e Italisë i ka thënë BBC se nuk ka asnjë shënim për një kërkesë azili të bërë nga Z. Jo.

Burime diplomatike thanë se Italia e fundit e dëgjoi atë ishte kur zyrtarët morën një shënim vitin e kaluar nga qeveria e Koresë së Veriut duke thënë se zoti Jo u zëvendësua.

Gazeta e Koresë së Jugut JoongAng Ilbo ka raportuar se zoti Jo është në një “vend të sigurt” me familjen e tij, duke përmendur një burim diplomatik.

Jo, 48 vjeç, ka vepruar si ambasador në Romë që nga tetori i vitit 2017, pasi Italia dëboi ambasadorin e atëhershëm Mun Jong-nam për të protestuar për një provë bërthamore të Koresë së Veriut një muaj më parë.

Misioni diplomatik i Koresë së Veriut në Itali është i rëndësishëm për Phenianin, pasi Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë është e vendosur në Romë dhe Korea e Veriut shpesh vuan nga mungesa e ushqimit.

Diplomatët e Koresë së Veriut të vendosur jashtë vendit zakonisht duhet të lënë disa anëtarë të familjes prapa në Phenian për të parandaluar dezertimin e tyre./konica.al