MENU
klinika

Filmi “Papillon”

Arratisja aventureske më e madhe…

04.01.2019 - 11:05

Papillon është një dramë biografike e vitit 2017 drejtuar nga Michael Noer.

Kjo dramë tregon historinë e të dënuarit francez Henri Charrière (Charlie Hunnam), i quajtur Papillon (“flutur”), i cili u burgos në vitin 1933 në koloninë penale famëkeqe të ‘Devil’s Island’ dhe u arratis në vitin 1941 me ndihmën e një të dënuari, falsifikuesi Louis Dega (Rami Malek).

Filmi është i bazuar në autobiografitë e Charrière Papillon dhe Banco, si dhe adaptimi i filmit të 1973, i cili u shkrua nga Dalton Trumbo dhe Lorenzo Semple Jr. dhe luajti Steve McQueen dhe Dustin Hoffman.

Papillon u shfaq më 9 shtator 2017, në seksionin Special Prezentimet në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto në 2017.

Henri “Papillon” Charriere, është një “safecracker” i përshtatur për vrasje. Edhe pse ai ka një alibi nga e dashura e tij, Nenette, Papillon është dënuar në koloninë famëkeqe në “Ishullin e Djallit” në Guajanë Franceze – një burg hellik nga i cili askush nuk ka ikur.

Në barkë në Amerikën e Jugut, Papillon takohet me një falsifikues me emrin Louis Dega. Atë mbrëmje Dega është zgjuar pasi dy të dënuar vrasin një të burgosur duke fjetur pranë tij, në mënyrë që t’i hapin barkun dhe t’i vjedhin paratë që kishte gëlltitur.

Papillon formon një aleancë me Dega-n, i cili është në shënjestër nga të burgosurit e tjerë që dyshojnë te ai për fshehjen e parave. Papillon ruan jetën e Louis dhe dënohet për zënkën me rojet.

Në këmbim të mbrojtjes së Papillon, Louis pajtohet të financojë arratisjen e Papillon, duke rezultuar në një lidhje të miqësisë së qëndrueshme…

 

Filmin e gjeni në të gjitha kinematë e Tiranës.