MENU
klinika

Tenis

Australian Open, ja finalja e femrave…

24.01.2019 - 11:33

Përcaktohen dy finalistet e turneut të madh Australian Open për femra. Petra Kvitova dhe Naomi Osaka do të përballen në finalen e 26 janarit, në “Rod Laver Arena”, në orën 9:30.

Finalistja e parë ishte Kvitova, e cila mundi në gjysmë-finale amerikanen Danielle Collins. Rezultoi një ndeshje e thjeshtë për tenisten çeke që fitoi në dy sete, 7-6 dhe 6-0, në një ndeshje që zgjati një orë e 33 minuta.

28-vjeçarja mund të quhet si njeriu i finaleve, pasi në 8 finale ku ajo ka shkuar ia ka dalë t’i fitojë të gjitha.

Gjithsesi, këtë herë përballë do të ketë japonezen Osaka, e cila mundi në gjysmë-finale Karolina Pliskovan.

Në fakt kjo ishte një ndeshje më e luftuar, sepse në setin e parë fitoi japonezja me rezultatin 6-2, por çekja ia ktheu në të dytin në shifrat 6-4. Seti final u fitua nga Osaka në po në shifrat 6-4 dhe arriti të sigurojë një finale të Australian Open për herë të parë në karrierë.

Për herë të parë në Shqipëri

Peshëngritje/ Nis sot Botërori i të rinjve

Gjunjëzojnë 'tulipanët' brenda 21 minutave lojë!

‘Gjelat’ të pandalshëm përballë Holandës!

Kualifikimet për 'Euro 2024'

Fëmijët e Drakulës

Prezantohen fanellat e reja të Kombëtares

‘Ti Shqipëri më jep nder’