MENU
klinika

"Ata do të kthehen në vendet e tyre"

Erdogan: Zona e sigurt në Siri do të na shpëtojë nga refugjatët

28.01.2019 - 12:04

Presidenti turk thotë se zonat e sigurta në veri të Sirisë do të lejojnë më shumë refugjatë të kthehen në vend.

Turqia synon të krijojë zona të sigurta në Sirinë veriore, në mënyrë që refugjatët sirianë në Turqi të mund të kthehen në vendin e tyre, tha presidenti Rexhep Tajip Erdogan.

Duke folur në Stamboll të hënën, Erdogan tha gjithashtu se gati 300,000 sirianë kishin kthyer tashmë në zonat e kontrolluara nga rebelët e mbështetur nga Turqia në Sirinë veriore.

Turqia pret rreth katër milionë refugjatë sirianë.

Presidenti i SHBA Donald Trump njoftoi në dhjetor tërheqjen e 2,000 trupave amerikane nga Siria dhe Erdogan më pas tha se ata kishin diskutuar krijimin e një zone të sigurt 32 km në Siri përgjatë kufirit me Turqinë.

Të premten Erdogan tha se Turqia priste që zona e sigurt të ndërtohej brenda disa muajsh. Ai shtoi se zona do të synojë të mbrojë Turqinë nga “terroristët”, duke iu referuar milicisë kurde siriane të mbështetur nga SHBA, që kontrollon zonat në pjesën verilindore të Sirisë përgjatë kufirit turk.

kolana e librave

Ankaraja dëshiron që zona të përmbajë luftëtarët e Njësive Mbrojtëse të Popullit Kurd (YPG), të cilin Shtetet e Bashkuara e kanë armatosur dhe trajnuar për të luftuar kundër Shtetit Islamik të Irakut dhe Levantit (ISIL, gjithashtu i njohur si ISIS).

Ministri i jashtëm turk tha të enjten se Turqia ka aftësinë për të krijuar një zonë të sigurt në Siri, por nuk do të përjashtojë SHBA, Rusinë apo të tjerët nëse duan të bashkëpunojnë.

Ankaraja ka kërcënuar prej muajsh për të nisur një ofensivë të re në Siri veriore për të përzënë luftëtarët kurdë të mbështetur nga SHBA, pas dy betejave të tjera në tre vitet e fundit.

Forcat turke bombarduan forcat e YPG në rajonin verior të Sirisë të Tal Rifaat javën e kaluar, njoftoi media e shtetit të premten.

YPG ka hedhur poshtë idenë e një “zone të sigurt” nga Ankaraja, duke pasur frikë nga një ofensivë turke.

Erdogan dhe Trump kanë pasur disa biseda telefonike për të diskutuar zonën e propozuar, si dhe tërheqjen e trupave amerikane nga Siria.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tërheqja e trupave amerikane nga Siria

Trump po heq dorë nga vendimi?