MENU

Historia e pabesueshme

Djali që gjeti nënën e tij me ‘Google Earth’!

18.01.2019 - 18:19

Disa ditë më parë, në kanalin televiziv ‘Canale 5’, u transmetua filmi “Rruga për në shtëpi”. Filmi, bazuar në librin ‘Rrugë e gjatë për të shkuar në shtëpi’, tregon historinë e vërtetë, dramatike të Saroo Brierley.

Në vitin 1986, në moshën 5 vjeç, Saroo, një fëmijë i varfër që jetonte me nënën e tij dhe tre vëllezër në një fshat të largët në Indinë qendrore, gabimisht hipën në një tren që do ta çojë në Kalkuta, rreth 1,600 kilometra larg nga fshati i tij.

I vogël, i vetëm dhe i humbur në metropolin kaotik, mbijeton në rrugë duke rimarrë ushqim nga plehrat dhe duke ndarë fatin e tij të trishtuar me atë të mijëra fëmijëve të braktisur që bredhin në qytet.

Pas disa javësh ai u dërgua në një stacion policor. Saroo ishte shumë i vogël dhe nuk mund ta shpjegonte vendin e tij të origjinës. Ai përfundon në një jetimore dhe në vitin 1987 ai u birësua nga një çift australian nga Hobart.

Shumë vite më vonë, tani një i rritur, ai vendos, duke përdorur Google Earth, për të analizuar një nga një të gjitha stacionet hekurudhore të Indisë, derisa të gjejë të duhurin.

Në shkurt 2012, pas 25 vjetësh, Saroo kthehet në Indi me qëllim gjetjen e familjes së tij të humbur. Arriti në Khandwa dhe me ndihmën e njerëzve arrin të bashkohet me nënën e tij.

Saroo tregoi historinë e tij në ‘Rrugë e gjatë për në shtëpi’, nga libri u realizua filmi i Garth Davis në vitin 2016. Në film Dev Patel është Saroo dhe Nicole Kidman, nëna e tij adoptuese. Rooney Mara është e dashura, Lucy.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Motër e vëlla me sëmundjen e rrallë

Janë të rinj, por duken të moshuar…


Çfarë profesioni po ushtron këngëtarja

Vesa Luma gjen punë në Zelandën e Re

Shkak romanca me ish-deputetin ‘problematik’

Rudina Dembacaj i jep fund martesës

"Jam duke luftuar sëmundjes e rëndë..."

Këngëtarja e njohur bën njoftimin që tronditi fansat

Martohet mikesha e Dukeshës

Meghan dhe Harry udhëtojnë drejt Romës