MENU
klinika

Gati për zgjedhjet e majit...

Lojtarët e rinj politikë në Evropë

21.01.2019 - 12:40

Zgjedhjet e Parlamentit Europian 2014 ishin një moment i rëndësishëm për partitë radikale të të majta dhe të djathta. Alternativa për Gjermaninë, Sued-Demokratët dhe Podemos të Spanjës fituan të gjitha vendet e para të atij viti. Dhe Syriza nga Greqia fitoi gjashtë vende, nga një në 2009.

Që atëherë, më shumë se 100 parti të reja janë krijuar në vendet e BE-së , disa prej të cilave janë vendosur të dërgojnë anëtarët e tyre të parë në Parlamentin Europian, në zgjedhjet e majit.

Kush do të shpërthejë në vitin 2019? Disa nga partite e reja në Evropë janë:

Alternativa për Gjermaninë (AfD)

Po, partia gjermane e ekstremit të djathtë fitoi shtatë vende në 2014, tani ka vendosur të bëjë fushatë për t’u larguar nga BE, DHE është në rrugën e duhur për të fituar 13 vende, sipas Politiko.eu .

“Republika në marshim” – La République En Marchev(REM)

Partia politike e Presidentit francez Emmanuel Macron mund të jetë më e zhgënjyera. Partia duket se do të fitojë vetëm 19 vende, nga 30 që priteshin dikur. Ndërkohë, presioni i brendshëm së fundi nga protestuesit “Jelekverdhë” ka bërë që Makron të mos mendojë për formimin e aleancave jashtë Francës.

Kryengritësit polakë

Polonia është shtëpia e dy lëvizjeve të reja që: Ligj dhe Drejtësia dhe Platforma Qytetare. Partia e djathtë e djathtë Kukiz’15, , fitoi 42 vende në parlamentin polak në 2015. Është në rrugën e duhur për të fituar katër nga 52 vendet në Parlamentin Evropian dhe për t’u bashkuar me një aleancë me lëvizjen “Pesë yjet” të Italisë.

Partia Pirate Çeke

Partia politike është në një garë të njëpasnjëshme me Partinë Qytetare Demokratike konservatore për vendin e dytë në sondazhet çeke. Ata mund të rrëmbejnë katër vende, duke i vendosur ato së bashku me të gjelbrit gjerman si historinë më të madhe të suksesit të ambientalistëve në vitin 2019.

Partitë anti-korrupsion të Rumanisë

Dy parti të reja janë në bisedime për të garuar së bashku në një platformë anti-korrupsion në zgjedhjet e majit.

Neofitët e Letonisë

Tre nga pesë partitë e Letonisë nuk ekzistonin pesë vjet më parë. Por tani ato janë gati për garë.

Sllovakia

Sllovakia ka pjesëmarrje shumë të ulët të votuesve në zgjedhjet e Parlamentit Evropian: vetëm 13 përqind në 2014, me vetëm 6 përqind të votuesve nën 30 vjeç. Çdo parti e re ka shansin ta ndryshojë këtë…

E majta pan-evropiane

As Lëvizja Demokracia në Evropë (DiEM25) as Volt Europa nuk po ndikojnë në sondazhet e opinionit, por të dy mikro-partitë pan-evropiane po bëjnë shumë zhurmë në mediat sociale.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sondazhet e La Republica

Populistët italianë nuk mposhten…