MENU
klinika

Marrëveshja e Prespës

Parlamenti grek voton sot për marrëveshjen me Maqedoninë

24.01.2019 - 11:05

Marrëveshja për ndryshimin e emrit të Maqedonisë do të votohet sot në parlamentin grek.

Kjo marrëveshje është cilësuar si historike pasi i jep fund përplasjes së gjatë diplomatike mes dy vendeve.

Marrëveshja u arrit më qeverisë greke të Tsiprasit dhe asaj maqedonase të Zaevit në qershor të vitit të kaluar.

kolana e librave

Sipas marrëveshjes u ndryshua emri nga ish-Republika Jugosllave në Maqedoni të Veriut.

Greqia e ka kundërshtuar emrin Maqedoni me vite, duke thënë se me të, fqinji i saj mund të ketë pretendime territoriale ndaj një territori grek me të njëjtin emër.

Debati në Parlamentin grek ka nisur të mërkurën dhe pritet të përfundojë me votimin e traktatit të njohur si Marrëveshja e Prespës.

Dy të moshuar ndërruan jetë mbrëmjen e kaluar

Shkon në 177 numri i viktimave nga COVID-19 në Greqi

Mitsotakis tregon kur mund të hyjnë turistët e huaj

Greqia rihap ishujt për pushime

Ja sa shtetas erdhën në Shqipëri në 24 orë

Kakavijë/ Fluks hyrjeje në doganën shqiptare

Lëkundjet ndihet dhe në Shqipëri

Tërmet me magnitudë 5.8 në Greqi