MENU
klinika

A do t'i përballojë "stuhitë" në Evropë?

Presidenca e BE/ A do t’ia dalë Rumania?

02.01.2019 - 12:04

Rumania mori përsipër presidencën e radhës të BE të martën në një kohë të trazuar për bllokun dhe vetëm disa ditë pasi presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker shprehu dyshime në lidhje me aftësinë e vendit për të bërë këtë punë.

Rumania do të jetë përgjegjëse për gjashtë muajt e ardhshëm, pasi Bashkimi Evropian përballet me një sërë testesh të ndërlikuar, Brexit, zgjedhjet parlamentare evropiane dhe grindjet rreth buxhetit të ardhshëm.

Kombi i Europës Lindore, e cila merr për herë të parë presidencën pas Austrisë, ka qenë një nga shtetet anëtare më të qëndrueshme të BE-së që kur u bashkua më 2007. Por qeveria e saj e majtë kohët e fundit ka filluar të miratojë një lloj retorike nacionaliste ashtu si Hungaria dhe Polonia.

Të tre janë të përfshirë në mosmarrëveshje me BE-në rreth reformave të diskutueshme që kritikët thonë se sulmojnë sundimin e ligjit.

Liviu Dragnea, kreu i Social Demokratëve në pushtet (PSD) dhe gjerësisht i parë si njeriu më i fuqishëm i Rumanisë, ka thënë se BE është treguar “e padrejtë”, duke pretenduar se Brukseli po kërkon të mohojë Bukureshtin.

Disa ditë më parë, Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker shprehu dyshime nëse vendi do të jetë në gjendje të udhëheqë siç duhet Këshillin e BE gjatë gjashtë muajve të ardhshëm.

Ndërsa Rumania është “e përgatitur mirë” në nivel teknik, “Besoj, megjithatë, se qeveria në Bukuresht nuk e ka kuptuar plotësisht atë që do të thotë të kryesojë vendet e BE”, tha Juncker në një intervistë për gazetën gjermane Welt am Sonntag.

“Veprimi i kujdesshëm gjithashtu kërkon gatishmëri për të dëgjuar të tjerët dhe vullnetin e fortë për të vënë shqetësimet e veta në fund të radhës. Prandaj kam disa dyshime”, tha Juncker për presidencën rumune, e cila do të vazhdojë deri në fund të qershorit.

Një nga arsyet kryesore për ftohjen e marrëdhënieve midis Bukureshtit dhe Brukselit është reforma e planifikuar e gjyqësorit rumun, me të cilin qeveria thotë se ka për qëllim grushtimin e “abuzimeve” nga gjyqtarët dhe magjistratët. Por Komisioni Europian dëshiron që reformat të hiqen, duke thënë se ato minojnë luftën kundër korrupsionit.

Për më tepër, Rumania mund ta ketë të vështirë të flasë me një zë, duke marrë parasysh “luftën” midis qeverisë së Viorica Dancilës, kryeministrit të tretë të PSD që nga viti 2016 dhe presidentit të qendrës së djathtë Klaus Iohannis.

Iohannis, një pro-evropian i prirur që shpesh është ndeshur me qeverinë, përfaqëson Rumaninë në Këshillin Europian.

Analisti politik Radu Alexandru e përshkruan shoqërinë rumune si “shumë të polarizuar dhe të ndarë”. Përveçse është një nga vendet më të varfra të BE-së, Rumania gjithashtu vuan nga një pabarazi e madhe./konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Udhëheqësit italianë kërcënojnë

Një “tërmet politik” po vjen në Evropë…

Bisedime për një tjetër aleancë

Liderat evropianë kundër populistëve

Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, vit vendimtar për Evropën…