MENU
klinika

Këshilla të rëndësishme

Shkaqet kryesore të zmadhimit të mëlçisë!

16.01.2019 - 14:58

Zgjerimi i mëlçisë është rritja e madhësisë së mëlçisë nga gjendja normale. Nëse ajo vazhdon të përkeqësohet, mund të çojë në dështim të punës së mëlçisë.

Ndër shkaqet më të zakonshme të zgjerimit të mëlçisë:

– Shumë sëmundje më pak të zakonshme mund të shkaktojnë zgjerim të mëlçisë, siç bëjnë disa sëmundje që kryesisht prekin organet e tjera, por përfshijnë edhe mëlçinë në mënyrë të tërthortë;

– Përdorimi i tepërt i alkoolit;

– Doza të mëdha të ilaçeve kimike, vitamina ose shtesa mund të shkaktojnë dëme të mëdha në mëlçi;

– Sëmundjet alkoolike të mëlçisë, perfshirë: hepatitin alkoolik dhe cirrozën e mëlçisë;

– Sëmundja e dhjamosjes së mëlçisë;

– Hepatitet virale (Hepatiti A, B, C, ose D, E);

– Kanceri i mëlçisë, apo kanceri që është përhapur në mëlçi nga një organ tjetër;

– Disa lloje të leukemisë;

– Disa lloje të Limfomës;

– Mieloma e shumëfishtë.

Sëmundjet gjenetike

– Hemochromatosis;

– Sëmundja Wilson;

– Sëmundjet e magazinimit glycogen;

– Sëmundja Gaucher.

Problemet e zemrës dhe enëve të gjakut

– Bllokimi i venave (sindromi Budd-Chiari);

– Dështimi kongestiv i zemrës;

– Ngushtimi (stenozë) tricuspidit ose mitrale i valvulave të zemrës.

Infeksionet

– Abscesi i mëlçisë, shkaktuar nga parazitët (amebia) ose bakteret;

– Infeksionet e tjera parazitare (schistosomiasis, fascioliasis);

– Ethet relapsing, të cilat i kapin njerëzit nga morrat e trupit apo rriqet.

Dëmtimi nga toksinat

– Dëmtimi i mëlçisë nga medikamente të tilla si Acetaminophen (Tylenol, etj dhe Amoxicillin-kavulanat (Augmentin, Amoclans);

– Hepatiti toksik nga ekspozimi ndaj helmeve industriale të tilla si; TETRACHLORIDE kimikate të karbonit dhe kloroform.

Këshilla të rëndësishme për të mbrojtur mëlçinë

– Pini një gotë të madhe me ujë të ngrohtë të përzier me një lugë të vogël me lëng limoni në mëngjes, sepse kjo nxjerr toksinat nga mëlçia dhe përmirëson funksionin e tretjes së ushqimit;

– Pini të paktën dy litra ujë në ditë, sepse ai punon në dëbimin e toksinave dhe pastron mëlçinë;

– Ushtrimet fizike të rregullta stimulojnë qarkullimin e gjakut dhe heqin toksinat që dëmtojnë mëlçinë;

– Shmangia e konsumit të duhanit dhe alkoolit, të cilat ngadalësojnë funksionin e mëlçisë dhe çojnë në dëmtim të saj;

– Largohuni nga konsumi i yndyrave të dëmshme, sepse yndyrat grumbullohen në mëlçi dhe dëmtojnë performancën e saj, në atë mënyrë që ajo e ka të vështirë të shpëtojë lehtë prej tyre;

– Hudhra; ndihmon funksionet e mëlçisë; konsumimi i saj në baza të rregullta e mbron atë nga dëmtimi

– Karrota; përmban sasi të mëdha të beta carotene, substancë që përmirëson funksionin e mëlçisë;

– Perimet jeshile që forcojnë mëlçinë dhe heqin toksinatnga trupi, si: spinaqi, lakërishta dhe luleradhiqe;

– Avokado, aktivizon trupin dhe përmirëson funksionin e mëlçisë;

– Molla, ndihmon për të pastruar mëlçinë nga toksinat;

– Lakra dhe lulelakra, aktivizojnë enzimat e mëlçisë dhe heqin toksinat nga trupi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN