MENU
klinika

Do të koordinojnë përpjekjet

Siria bën bashkë edhe Merkelin me Putinin…

10.01.2019 - 10:26

Presidenti rus Vladimir Putin dhe kancelarja gjermane Angela Merkel ranë dakord në një telefonatë për të koordinuar përpjekjet për paqe në Siri, thotë Kremlini.

“Ata dëshironin avancimin e proceseve politike në koordinim të ngushtë me Kombet e Bashkuara, në mënyrë që të zgjidhet kriza siriane”, tha Kremlini më 9 janar.

Merkel dhe Putin diskutuan gjithashtu mbi formimin e një komiteti kushtetues për Sirinë, e cila do të përpunojë një kushtetutë të re për vendin e shkatërruar nga lufta.

Shtetet e Bashkuara së fundmi kanë pkanifikuar të tërheqin trupat e tyre nga Siria, ku ata po ndihmojnë luftën e aleancës siriane dhe kurde kundër terroristëve të Shtetit Islamik (IS) dhe qeverisë së Presidentit Bashar al-Assad.

Presidenti i SHBA, Donald Trump më 19 dhjetor tha se pas fitores historike kundër IS, të gjitha trupat e SHBA do të kthehen.

Ky njoftim tronditi shumë ligjvënës të SHBA dhe aleatë ndërkombëtarë, të cilët thanë se një tërheqje e parakohshme nga Siria do t’i jepte Rusisë dhe Iranit një fitore dhe do të linte aleatët e SHBA kurdë në mëshirën e forcave turke.

kolana e librave

Pas protestës, këshilltari i sigurimit kombëtar Trump, John Bolton, tha më 6 janar se vendimi për të tërhequr trupat e SHBA ishte i kushtëzuar nga Turqia për të siguruar mbrojtjen e kurdëve në Siri.

Gjatë një vizite të paparalajmëruar në Irak më 9 janar, Sekretari i Shtetit i SHBA, Mike Pompeo u përpoq të bindte luftëtarët kurdë të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara në Siri që do të jenë të sigurt pas tërheqjes së trupave të SHBA.

“Këta kanë qenë njerëz që kanë luftuar me ne dhe është e rëndësishme që të bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që ata njerëz që luftuan me ne janë të mbrojtur”, tha Pompeo për kurdët, kur vizitoi Irbilin, kryeqytetin e rajonit autonom të Kurdistanit të Irakut, pas bisedimeve në Bagdad.

Turqia, e cila akuzon shumë prej luftëtarëve kurdë që kanë lidhje me separatistët në Turqi, ka premtuar të pastrojë Sirinë Veriore nga luftëtarët kurdë që mbeten atje, pas tërheqjes së trupave amerikane.

Ndërkohë, ky operacion, nuk varet nga një tërheqje e SHBA nga rajoni, tha të enjten ministri i jashtëm turk Mevlut Çavusoglu./konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tërheqja e trupave amerikane nga Siria

Trump po heq dorë nga vendimi?