MENU
klinika

Telefonata

Vuçiç flet me Hahn për taksën: Të gatshëm për dialog

30.01.2019 - 21:50

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka komunikuar sonte në telefon me komisionarin e Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, dhe zëvendëssekretarin në dorëheqje amerikan të Shtetit për Euroazi, Wess Mitchell.

Tematika e telefonatave të tyre ka qenë taksa e vënë nga Kosova për produktet serbe, shkruan Most.

Vuçiç ka thënë se Serbia është e gatshme që t’i kthehet dialogut nëse Prishtina heq tarifën e vënë.

vucic-konica.al

Hahn thuhet se ka premtuar angazhimin e tij në mënyrë që të hiqet kjo masë.

Edhe Mitchell theksohet të ketë thënë se heqja e taksës 100% do të krijonte kushtimin për vazhdimin e dialogut Prishtinë-Beograd.