MENU
klinika

Atentati në Vlorë

Armando Sulejmanit i vihen ‘prangat’

18.02.2019 - 11:20

Të tjera detaje mësohen për atentatin e ndodhur një ditë më parë në qytetin bregdetar të Vlorës, ku mbetën të vdekur Aurest Rexho dhe Arjan Hasani si dhe u plagos Armando Sulejmani, 42 vjeç.

Policia ka arrestuar të plagosurin Armando Sulejmani pasi i ka gjetur një armë zjarri pa leje. Arrestimi iu komunikua në spital ku po merr mjekim pas plagosjes.

42-vjeçari dyshohet se ka qenë dhe shënjestra e atentatit për shkak të së kaluarës së tij dhe precedentëve. Sulejmani është një emër i njohur për policinë pasi në vitin 2016 i ka shpëtuar një tjetër atentati. Ai njihet ndryshe dhe me nofkën “Çipuri” dhe dyshohet se ka qenë anëtari bandës së Gaxhait.

kolana e librave

Në lidhje me këtë ngjarje është ngritur një grup hetimor me ekspertë nga policia e Vlorës dhe drejtoria e përgjithshme të cilët po hetojnë dhe kanë shoqëruar 17 persona.

Në vendngjarje janë gjetur 90 gëzhoja dhe dyshohet se viktimave u është ngritur pritë. Në momentin që kanë mbërritur në zonë makina e viktimave, atentatorët e kane ndjekur nga pas për disa metra dhe kur është hapur zjarr kanë ecur paralel. Viktimat nuk kane pasur mundësi reagimi.

Vendi është zgjedhur nga atentatorët pasi i gjithë aksi nuk ka kamera sigurie. Gjithashtu mësohet se në makinën e vrasësve e cila rezulton e vjedhur janë gjetur 3 armë automatike, por asnjë provë identifikuese.