MENU
klinika

Një kompromis franko-gjerman

BE ‘pengesë’ për gazsjellësin rus/ Rregulla më të ashpra

09.02.2019 - 12:11

Ambasadorët e BE kanë rënë dakord të ashpërsojnë rregulloret mbi një gazsjellës të diskutueshëm nga Rusia në Gjermani, por ata kanë vendosur të mos mbështesin plane që mund të pengojnë projektin.

Puna për gazsjellësin Nord Stream 2 do të përfundojë këtë vit, por ka zemëruar disa vende të BE. BE dëshiron që gjithçka të funksionojë sipas rregullave të veta të energjisë. Por Gjermania nuk e pranonte këtë.

Në fund, 27 ambasadorët e bllokut thuhet se ranë dakord për një kompromis franko-gjerman. Franca tha se ishte e kënaqur që Gjermania kishte rënë dakord të vendoste Rrjedhën e Nordit “nën kontrollin evropian” dhe, në këmbim, Gjermania ka të ngjarë të mbetet negociatori kryesor në projekt. Kancelarja gjermane Angela Merkel gjithashtu vlerësoi marrëveshjen.

Pse shumë vende e kundërshtojnë Nord Stream 2?

Rusia aktualisht sjell rreth 40% të furnizimeve të BE-së me gaz, pak përpara Norvegjisë, e cila nuk është në BE, por merr pjesë në tregun e vetëm të bllokut. Tubacioni i ri do të rriste sasinë që do të kalonte në Balltik në 55 miliard metra kub në vit.

Por Polonia ka paralajmëruar se Rusia mund të përdorë Nord Stream 2 për të dëmtuar sigurinë e energjisë në Evropë dhe Presidenti i SHBA Donald Trump madje e akuzoi Gjermaninë se ishte një “rob” i Rusisë për shkak të tij.

Ka mjaft pretendime  se tubacioni do ta bëjë Gjermaninë plotësisht të varur nga Rusia. Por të dyja palët janë të interesuara për furnizim të besueshëm me gaz.

Pse Gjermania mbështet tubacionin e ri?

Bizneset gjermane kanë investuar shumë në Nord Stream 2 dhe ish-Kancelari, Gerhard Schröder po drejton projektin.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbrojtur përsëri projektin ndërkombëtar Nord Stream 2, duke thënë se nuk do ta bëjë Gjermaninë të varur nga Rusia.“A bëhemi të varur nga Rusia për shkak të këtij tubacioni të dytë të gazit? Unë them jo”, tha Merkel përpara gazetarëve në Bratislavë, ku u takua me krerët e shteteve të Grupit të Vishegradit, përkatësisht të Republikës Çeke, Hungarisë, Polonisë dhe Sllovakisë.

Ajo gjithashtu theksoi se Ukraina duhet të mbetet një vend tranzit, duke larguar frikën se tubacioni i ri nuk përfshin Ukrainën.

Zëdhënësi i qeverisë ruse Dmitri Peskov tha se Moska shpresonte që mosmarrëveshja të zgjidhej. “Ne ende besojmë se ky projekt është i dobishëm për interesat e konsumatorëve evropianë të gazit dhe për Federatën Ruse si furnizues të gazit”, tha ai.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Letra e ambasadorit amerikan në Berlin

Gazsjellësi Nord Stream 2/ SHBA kërcënon Gjermaninë