MENU
klinika

Tensioni

Brezovicë, serbët grabisin skiatorët kosovarë

14.02.2019 - 19:37

Ka tension përsëri mes serbëve dhe kosovarëve dhe kjo ka ndodhur në Brezovicë, qendër ku mund të ushtrohet shumë mirë sporti i skive.

Policia e Kosovës është duke u marrë me rastin dhe është duke i grumbulluar të gjitha materialet e nevojshme. Institucionet paralele në Brezovicë e kanë dëbuar dhe plaçkitur zyrën e Federatës Skitare të Republikës së Kosovës.

Serbët kanë vepruar pa pëlqimin dhe pa diturinë e Federatës. Me këtë rast është duke u marrë Policia e Kosovës. Lajmi është konfirmuar nga institucionet sportive të Kosovës.

Çështja e statusit të Brezovicës nuk është zgjidhur ende dhe kjo ka bërë që kohë pas kohe të ndodhin incidente në këtë qendër sportive.

Federata Skitare e Kosovës ka reaguar ashpër ndaj autorëve që e plaçkitën zyrën e saj dhe që tentuan ta dëbonin këtë institucion sportiv kosovar nga Brezovica.

“Informatë: Plaçkitet zyrja e Federatës Skitare në Hotel Molika – Brezovicë dhe tentohet dëbimi i saj nga ky objekt.

Me këtë rast është duke u marrur Policia e Kosovës dhe presim që shumë shpejt të gjinden dhe të vihen para drejtësisë akterët e këtij rasti të shëmtuar si dhe të rikthehen paisjet e vjedhura”, – shkruan në reagimin e Federatës Skitare të Kosovës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN