Menu

NBA

Golden State jep spektaklin e radhës

07.02.2019 - 12:25

Skuadra kampione në fuqi e NBA, Golden State Warriors, ka dhuruar spektaklin e radhës, duke i dhënë një leksion basketbolli San Antonio Spurs.

Shkarkoni Aplikacionin e Konica.al

Për të konfirmuar supermacinë dhe për t’u treguar të gjithëve se janë favoritët kryesorë në garën për titullin kampion, Golden State triumfoi me rezultatin 141-102 ndaj ekipit teksan.

Në Oracle Arena nuk kishte aspak histori me kampionët në fuqi të NBA që zgjidhën gjithçka që në pjesën e parë. Klay Thompson me 26 pikë ishte më i miri mbi parket për Warriors në këtë sfidë, ndërkohë që Kevin Durant dhe Stephen Curry shtuan respektivisht 23 dhe 19 pikë.

Kjo ishte fitorja e 38-të në 53 ndeshje për skuadrën e trajnerit Steve Kerr, që tashmë nuk e diskuton më kreun e renditjes në Perëndim për sa i përket sezonit të rregullt.

James Harden vazhdon të impresionojë, ndërkohë që Houston Rockets fiton sërish. 36 pikë realizoi ylli i Houston në suksesin e lehtë me shifrat 127-101 brenda në Kaliforni përballë Sacramento King.

Nuk njeh limite në këtë sezon Milwaukee Bucks, që regjistroi fitoren e 17-të në 20 ndeshjet e fundit, pasi theu në Wincosin me rezultatin e thellë 148-129 Washington Wizards.

Diferencën e bëri i përhershmi Giannis Antetokounmpo, autor i 43 pikëve, ndërsa e ndihmoi Milwaukee edhe me 4 asiste e 6 rikuperime poshtë tabelës. Kryeqytetasve në krahun tjetër nuk u mjaftuan 30 pikët e Bradley Beal.

Vijon momenti “jo” për Denver Nuggets. Skuadra nga Colorado pësoi humbjen e dytë rresht, pasi u mposht nga Brooklyn Nets me rezultatin 135-130.