MENU
klinika

Përplasje në rajonin e Kashmirit

India e Pakistani në prag lufte?

26.02.2019 - 16:04

India thotë se filloi sulmet ajrore kundër militantëve në territorin pakistanez, në një përshkallëzim të madh të tensioneve mes dy vendeve.

India njoftoi fillimin e sulmeve ajrore kundër militantëve të vendosur në rajonin e Kashmirit, në territorin që administrohet nga Pakistani në përgjigje të sulmit vetëvrasës të javës së kaluar ku mbetën të vdekur 46 ushtarë indianë.

Pakistani tha se sulmet goditën një zonë të zbrazët, por u zotuan se do të përgjigjen.

Marrëdhëniet midis fqinjëve të armatosur bërthamorë janë tensionuar që nga sulmi vetëvrasës më parë këtë muaj që vrau më shumë se 40 trupa indianë.

India akuzon Pakistanin për lejimin e grupeve militante për të operuar në territorin e saj dhe thotë se agjencitë e sigurisë pakistaneze luajtën një rol në sulmin e 14 shkurtit, por Pakistani e mohon këtë.

Sulmet ajrore të së martës janë nisur së pari në kufirin e Kashmirit të administruar nga India nga Kashmiri i administruar nga Pakistani. Balakot është në provincën veri-perëndimore të Pakistanit Khyber Pakhtunkhwa. Banorët atje i thanë BBC se ishin zgjuar nga shpërthime.

Foto e marrë nga Reuters

Sekretari i Jashtëm indian, Vijay Gokhale, tha në një konferencë shtypi se grevat kishin vrarë një “numër të madh” të militantëve, përfshirë komandantët, dhe kishin shmangur viktimat civile.

Zëdhënësi i ushtrisë së Pakistanit, gjenerali Asif Ghafoor tha se grevat nuk shkaktuan viktima. Ai shkroi në Twitter se avionët pakistanezë u përleshën dhe detyruan aeroplanët indianë të bënin një “tërheqje të nxituar”.

Kryeministri pakistanez Imran Khan më vonë thirri një mbledhje urgjente të shefave të sigurisë kombëtare dhe dënoi “politikë të papërgjegjshme indiane”.

Qeveria thirri një sesion të përbashkët të parlamentit të mërkurën për të dhënë një përgjigje të unifikuar ndaj “shkeljes” së vijës së kontrollit.

Khan gjithashtu ka thirrur një takim të posaçëm të Autoritetit të Komandës Kombëtare (NCA), organizmi që mbikëqyr arsenalin bërthamor të Pakistanit , që do të mbahet të mërkurën, thanë zyrtarët.

Tensionet Indi-Pakistan ndër  vite

Tetor 1947: Lufta e parë midis Indisë dhe Pakistanit mbi Kashmirin vetëm dy muaj pasi ata u bënë kombe të pavarura.

Gusht 1965: Fqinjët luftojnë një luftë të shkurtër për Kashmirin.

Dhjetor 1971: India mbështet përpjekjen e Lindjes së Pakistanit për t’u bërë e pavarur. Forca ajrore indiane bën sulme bombardimi brenda Pakistanit. Lufta përfundon me krijimin e Bangladeshit.

Maj 1999: Ushtarët dhe militantët pakistanezë zënë postet ushtarake indiane në malet Kargil. India nis sulme ajrore dhe tokësore.

Tetor 2001: Një sulm shkatërrues në asamblenë shtetërore në Kashmirin e administruar nga indian vret 38 vetë. Dy muaj më vonë, një sulm në parlamentin indian në Delhi lë 14 të vdekur.

Nëntor 2008: Sulmet e koordinuara në stacionin kryesor hekurudhor të Mumbai, hotele luksoze dhe një qendër kulturore hebraike vrasin 166 njerëz. India fajëson grupin me bazë në Pakistan Lashkar-e-Taiba.

Janar 2016: Sulmi katër-ditor në bazën ajrore indiane në Pathankot lë shtatë ushtarë indianë dhe gjashtë militantë të vdekur.

18 shtator 2016: Sulmi ndaj bazës ushtarake në Uri në Kashmir të administruar nga indian vret 19 ushtarë.

30 shtator 2016: India thotë se ka kryer “sulme kirurgjikale” për militantët në Pakistani Kashmir. Islamabad mohoi se sulmet ndodhën.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një konflikt ende i pazgjidhur

Çfarë i pengon marrëdhëniet Indi-Pakistan?