MENU
klinika

Kategoria e Parë, java 18

Mbyllet faza e dytë, ja ndarja për fazën III

23.02.2019 - 16:24

Ka përfunduar faza e dytë e Kategorisë Superiore, ku janë përcaktuar skuadrat që do të luftojnë për kreun e grupeve përkatëse, që do të thotë ngjitje në Superiore, dhe skuadrat që do të luftojnë për të mos rënë nga kategoria.

Në pritje të Besëlidhja-Korabi, që u shty për shkak se në Lezhë ishte një furtunë e vërtetë këtë të shtunë, klasifikimi i grupit A nuk pëson ndryshime, sa i takon ndarjes së pesë skuadrave të para nga pesë të dytat.

Vllaznia kryesuese ka luajtur në “Reshit Rusi” me fushë-krujasit, ndaj të cilëve ka vuajtur jo pak. Goli i Krymit në minutën e 62-të ka zhbllokuar dhe qetësuar kuqeblutë e Hasan Likës, që tashmë duhet të shohin nga “akti” i tretë i kampionatit, me synimin e vetëm: rikthimin në elitë.

Dinamo ka përjetuar makth në Pezë, ku ka luajtur me matjanët. Një gol për tri pikë i ka mjaftuar Burrelit, që gjithsesi, mbetet në pesëshen e dytë.

Vetëm koplikasit e kanë zhbllokuar që herët rezultatin e sfidës me Shënkollin, ndërkohë që Erzeni ka vijuar të luajë në fushë asnjanëse, në Rrogozhinë kësaj here, i dënuar nga Disiplina.

Barazimi është një tjetër hap fals i shijakasve në raport me Vllazninë, edhe pse tashmë pikët do të përgjysmohen.

GRUPI A

Veleçiku-Shënkolli  1-0

Ujkaj 3’           

Erzeni-Vora  0-0

Vllaznia-Iliria 2-0

Krymi 62’, Hajdari 68’

Dinamo-Burreli  0-1

Ajazi 58’

Besëlidhja-Korabi (shtyrë)

Në Grupin B nuk ka falur Bylisi, që vazhdon të jetë një hap para kavajasve në ecuri dhe klasifikim. Mallakastriotët kanë mundur Orikun në transfertë.

Ndërsa verdhezinjtë e Maganit kanë djersitur shumë në Kavajë, deri në minutën e 80-të, kur Onuh ka realizuar dy gola të shpejtë, njëri pas tjetrit. Përballë kishin modestët e Turbinës.

Tomori iu është rikthyer fushave të lojës, pas bojkotit të ndeshjes me Bylisin, duke barazuar 1-1 me Elbasanin.

Nuk ka luajtur dot në Berat, por në Ballsh, pas dënimit të Disiplinës. Barazim në sfidën tjetër mes Egnatias dhe Apolonisë, një duel i luajtur në “Tofik Jashari” ky, për shkak se edhe fusha e rrogozhinasve është e dënuar.

Lushnja ka dalë e humbur nga qyteti i Lasgushit, por e sheh veten në pesëshen e parë të renditjes, në funksion të fazës së tretë.

GRUPI B

Besa-Turbina   2-0

Onuh 80′, 83′

Egnatia-Apolonia   1-1

Canka 31’ / Vladisavljevic 14’

Oriku-Bylis  0-1

Guindo 36’

Tomori-Elbasani  1-1

Dore 86′ / Hoxhaj 9’        

Pogradeci-Lushnja  1-0

Topllari 82′