Menu

Çfarë e tradhëtoi?

Në kërkim ndërkombëtar, 36-vjeçari kapet në Kapshticë

02.02.2019 - 13:04

Një shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar, i dënura me rreth 6-vite burg për veprën penale “Krime që lidhen me drogën”, është arrestuar në hyrje të Kapshticës, me qëllim ekstradimin dejt Gjermanisë.

Shkarkoni Aplikacionin e Konica.al

Po ky shtetas në hyrje të kufirit shqiptar nuk deklaroi disa pajisje elektronike, me qëllim që të shmangte detyrimet doganore.

“Në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar të Kapshticës, nga shërbimet e Policisë Kufitare në bashkëpunim me Interpol Tirana është arrestuar provizorisht shtetasi D. P., 36 vjeç, lindur në Gjermani dhe banues në Greqi, pasi ishte person i shpallur në kërkim ndërkombëtar, i dënuar me 6 vite burg nga Gjykata Rajonale Hamburg, Gjermani, për veprën penale “Krime që lidhen me drogën”.

dogana kapshtice-konica.al

Nga ana e shërbimeve të Policisë Kufitare të Kapshticës, këtij shtetasi i janë konstatuar edhe disa pajisje elektronike të cilat ky i fundit nuk i kishte deklaruar në kufi me qëllim shmangien e detyrimeve doganore.

Ndaj tij, specialistët e seksionit për Krimin Ekonomik referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë për pajisjet e padeklaruara në kufi, si dhe u bë arrestimi provizor me qëllim ekstradimin drejt Gjermanisë”, thotë Policia