MENU
klinika

Protestat e palestinezëve në 2018

OKB: Izraeli ka kryer krime lufte

28.02.2019 - 17:04

Ekspertët e të drejtave të njeriut të Kombeve të Bashkuara thonë se Izraeli mund të ketë kryer krime lufte apo krime kundër njerëzimit gjatë veprimeve për ndaljen e protestave të palestinezëve më 2018.

Një komision hetimor i ngritur nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut tha se ka “bazë të arsyeshme për të besuar se snajperistët izraelitë gjuajtën gazetarët, punonjës shëndetësorë, fëmijë dhe persona me aftësi të kufizuara”.

Hetuesit thanë se 189 palestinezë u vranë gjatë protestave në kufirin e Gazës midis marsit dhe dhjetorit 2018.

Izraeli menjëherë hodhi poshtë raportin. Kryeministri Benjamin Netanyahu tha se gjetjet e Këshillit janë gënjeshtra.

Netanyahu tha: “Ushtarët do të vazhdojnë të mbrojnë fuqishëm qytetarët izraelitë kundër sulmeve nga Hamasi dhe organizatat terroriste të financuara nga Irani”.

Palestinezët kanë marrë pjesë në protesta përgjatë kufirit midis Izraelit dhe Rripit të Gazës që nga marsi i vitit të kaluar. Demonstrata fillimisht u nxit nga thirrjet për të ashtuquajturën të drejtën e kthimit për refugjatët palestinezë në pronat e humbura. Ata më vonë u kthyen në protesta javore që synonin lehtësimin e një bllokade të imponuar në Gaza.

Fushata e protestave është udhëhequr nga grupi militant islamik Hamas, i cili nga Izraeli dhe vendet tjera është emëruar si grup terrorist.

Komisioni gjithashtu gjeti se organizatorët e protestave kishin inkurajuar njerëzit të fluturonin mbi kullën e zjarrit dhe balonat, duke shkaktuar frikë nga civilët izraelitë dhe dëme të mëdha pronësie në Izraelin jugor dhe se Hamasi kishte dështuar në parandalimin e këtyre veprimeve.

“Tani është e mundur që Izraeli të hetojë çdo vrasje dhe lëndim në lidhje me protestat, menjëherë, në mënyrë të paanshme dhe të pavarur, në përputhje me standardet ndërkombëtare, për të përcaktuar nëse krimet e luftës ose krimet kundër njerëzimit janë kryer, me qëllim mbajtjen e përgjegjësisë për ata që janë të përgjegjshëm” , tha Santiago Canton, kryetari argjentinas i komisionit.

Presidenti i Autoritetit Palestinez Mahmud Abbas tha se gjetjet vërtetuan “atë që kemi thënë gjithmonë, se Izraeli po kryen krime lufte kundër popullit tonë”.

Ai i kërkoi Gjykatës Ndërkombëtare Penale në Hagë të “lëvizte menjëherë” dhe të hapte një hetim të plotë.