MENU
klinika

Deklarata

Pavlopoulos-Shqipërisë: Nëse doni BE-në, kaloni këto pengesa

24.02.2019 - 19:45

Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos ka kërkuar nga Tirana zyrtare që të plotësojë dy kushte nëse do integrimin në BE.

“Sa i përket Shqipërisë fqinje, Greqia nuk kundërshton perspektivën e saj evropiane. Një perspektivë e tillë, megjithatë, presupozon respektin e plotë për të drejtën ndërkombëtare dhe atë evropiane, duke respektuar kështu të gjitha të drejtat themelore të njeriut.

kolana e librave

Rrjedhimisht, sjelljet si ato kundër Pakicës Kombëtare Greke, të cilat nënvlerësojnë brutalisht vlerën e jetës njerëzore ose që cenojnë të drejtat themelore, si e drejta e pronës. Pretendimet për prona të bashkëpunëtorëve të nazizmit (kështu i cilëson çamët) përbëjnë një pengesë të pakapërcyeshme për kursin e qetë evropian të Shqipërisë”-tha ai.

Ndërkohë që opozita greke ka kërkuar nga qeveria që të mos miratojë kërkesën e Shqipërisë për hapjen e negociatave në qershor..

Dy të moshuar ndërruan jetë mbrëmjen e kaluar

Shkon në 177 numri i viktimave nga COVID-19 në Greqi

Mitsotakis tregon kur mund të hyjnë turistët e huaj

Greqia rihap ishujt për pushime

Ja sa shtetas erdhën në Shqipëri në 24 orë

Kakavijë/ Fluks hyrjeje në doganën shqiptare

Lëkundjet ndihet dhe në Shqipëri

Tërmet me magnitudë 5.8 në Greqi