MENU
klinika

Heqja e dënimit të përjetshëm

‘Dajti’/Rama flet për herë të parë: Nuk do t’i ndahemi

13.02.2019 - 16:59

Kryeministri Edi Rama ka folur për here të parë për vendimin e gjykatës që i dha Dritan Dajtit vendimin për heqjen e dënimit të përjetshëm, duke e dënuar me 25 vjet.

Rama u pyet nga një qytetarë gjatë takimit në Lezhë, ku kryeministri tha se ne nuk do ti ndahemi këtij vendimi dhe do bëjmë çdo gjë që ta zhbëjmë tha Rama.

Kryeministri u shprehu keqardhjen për vendimin e gjyqësorit, që vendosi për gjykim të shkurtuar për Dritan Dajtin.

rama dritan dajti-konica.al

“Kemi të bëjmë me njerëz të ligj dhe të korruptuar të cilët nuk janë vetëm ata, por janë plot që duke parë se i ka ardhur fundi një sistemi të drejtësisë, po i bien topit. Dhe jo vetëm i ranë me top, por kemi të bëjmë me akt kriminale sepse jo vetëm i liruan por i rivranë. Nuk do ti ndahemi kësaj çështje dhe këtë vendimi do ta bëjmë duke bërë të gjithë presionin e nevojshme, edhe para gjykatës, besoj se nuk t’ia dalin kaq lehtë.
Këta lloj gjykatësish dhe prokurorësh janë si tumore, dhe i keni parë sesi vetingu po i largon të gjithë një nga një”, tha Rama.