MENU
klinika

"Të nisë dialogu"

Rusia do të ndihmojë Venezuelën, kërkon që SHBA të mos ndërhyjë

13.02.2019 - 15:15

Rusia tha të martën se ishte e gatshme të lehtësonte fillimin e dialogut midis qeverisë së Venezuelës dhe opozitës, por paralajmëroi Shtetet e Bashkuara kundër ndërhyrjes në punët e brendshme të Caracas.

Rusia ka mbështetur për shumë kohë kohë Presidentin Nikolas Maduro të Venezuelës, dhe jo udhëheqësin e opozitës Juan Guaido. Maduro ka ende kontrollin e institucioneve shtetërore duke përfshirë edhe ushtrinë, por shumica e vendeve perëndimore, përfshirë Shtetet e Bashkuara, kanë njohur Guaidon si president të Venezuelës.

“Ne kemi mbajtur kontakte shumë të rëndësishme me qeverinë e këtij vendi dhe jemi të gatshëm të ndihmojmë që të lehtësojmë procesin”, citon agjencia e lajmeve Tass Zëvendës Ministrin e Jashtëm rus Sergei Ryabkov.

Foto e marrë nga The Economist

Ai tha gjithashtu se Rusia kishte bërë disa propozime për Venezuelën për zgjidhjen e krizës së saj, por nuk dha detaje. Moska ka investuar miliarda dollarë në ekonominë e Venezuelës dhe prodhimin e naftës.

Të martën, mbështetësit e opozitës dolën përsëri në rrugë në të gjithë vendin kundër Maduros dhe kërkuan që ai të lejojë ndihma humanitare në Venezuelë, ku po shtohen mungesat e ushqimit dhe të ilaçeve.

kolana e librave

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov i tha Sekretarit të Shtetit të SHBA-së Mike Pompeo në një telefonatë të martën mbrëma se Uashingtoni duhet të shmangë çdo ndërhyrje, përfshirë ushtrinë, në punët e brendshme të Venezuelës.

Foto e marrë nga The Moscow Times

Lavrov tha gjithashtu se Rusia ishte e gatshme për konsultime mbi gjendjen në Venezuelë, në përputhje me Kartën e Kombeve të Bashkuara.

Në Kombet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara po e shtyjnë Këshillin e Sigurimit që zyrtarisht të kërkojë zgjedhje presidenciale të lira, të drejta në Venezuelë me vëzhguesit ndërkombëtarë, thanë diplomatët të shtunën, një masë që nxiti Rusinë të propozojë një projekt-rezolutë rivale.

Ambasadori i SHBA i Rusisë Vassily Nebenzia e përshkroi projekt-rezolutën e SHBA të martën si “krejtësisht të pabalancuar”. Kur u pyetën nëse ai do të vinte në votim projekt-rezolutën ruse, ai tha: “Ne vetëm po diskutojmë”.