MENU
klinika

Këshilla ekspertëve

Sa herë brenda javës duhet t’i lajmë flokët në dush?

09.02.2019 - 11:08

Që të gjithë ne, të paktën njëherë në jetën tonë, na ka ndodhur që ta kemi pyetur veten se sa shpesh duhet t’i lajmë flokët në dush!

Me smogun dhe jetën e përditshme, detyrohemi që t’i lajmë shumë shpesh, por mendimi i ekspertëve është krejt i ndryshëm.

Siç raporton sajti New York Times, Jeff Chastain, parukier amerikan në New York, thotë se flokët e femrave nuk duhen larë më shumë se një apo maksimumi dy herë në javë.

“Sa më pak shampo, aq më të fortë dhe të gjatë do i keni flokët”, thotë ai. Jo vetëm kaq, por parukieri amerikan këshillon që të përdoret balsami në vend të shampos.

Arsyeja?

kolana e librave

Ka më pak veti detergjenti dhe është më pak agresiv.

Kjo këshillë vlen sidomos për femrat që i kanë flokët me kaçurrela, të cilat në fakt kanë edhe më pak nevojë për t’i larë flokët e tyre.

Sa i takon meshkujve, ai këshillon që t’i lajnë flokët me shampo një herë në javë dhe herën e dytë vetëm me balsam.

Po nëse flokët e femrave nuk i rezistojnë ditës së tretë pa larë dhe bëhen me yndyrë?

Eksperti këshillon shampo pa yndyrë.