MENU
klinika

Brexit

Theresa May: Data nuk shtyhet, dalim nga BE në 29 mars

03.02.2019 - 11:28

Theresa May ka thënë se është “e vendosur” për të përfunduar Brexit në kohë, pavarësisht bisedimeve mbi kufirin irlandez.

Duke shkruar në Sunday Telegraph, kryeministrja tha se do të kthehej në Bruksel me ide të reja dhe vendosmëri .

Deputetët kanë votuar për të kërkuar një “marrëveshje alternative” për të garantuar që kufiri i Irlandës së Veriut të mbetet i hapur pas Brexit. Por zëvendëskryeministri irlandez ka thënë “nuk ka marrëveshje alternative të besueshme” ndaj propozimit. Duke shkruar në Sunday Times, Simon Coveney tha: “BE nuk do të rinegociojë marrëveshjen e tërheqjes dhe nuk do të ketë marrëveshje për tërheqje pa kthim mbrapa”.

Coveney tha se ndalesa ishte e nevojshme për të siguruar mbrojtjen e Marrëveshjes së të premtes së mirë, e cila përfundoi 30 vjet të luftës së armatosur në Irlandën e Veriut.

Britania e Madhe do të largohet nga BE në orën 23:00 të së premtes, më 29 mars, kur skadon afati kohor dyvjeçar për negociatat e largimit, sipas nenit 50.

Disa deputetë kanë kërkuar që Britania të ketë më shumë kohë për të negociuar daljen e saj për të shmangur daljen nga BE pa marrëveshje.

kolana e librave

Sekretari i Jashtëm Jeremy Hunt pranoi të enjten se “koha shtesë” mund të jetë e nevojshme për procesin.

Por May ka insistuar se data e largimit nuk do të ndryshojë. Kryeministrja shtoi se deputetët donin që qeveria të kthehej në Bruksel për të rinegociuar marrëveshjen, por kjo mbetet për tu parë.

Ndërkohë, gazetat në të gjithë Evropën po shqyrtojnë gjatë gjithë kohës çfarë ndodh me Brexit, por duket se ato po e humbin durimin, duke marrë parasysh zgjatjen e procesit dhe pasojat e mundshme për Bashkimin Evropian.

Tagesspiegel e Gjermanisë, e quajti votimin e britanikëve si krizën më të madhe politike në ishull që nga Lufta e Dytë Botërore dhe deklaroi se “ata që janë përgjegjës, veçanërisht Theresa May, nuk janë në gjendje të zbatojnë zgjedhjen e bërë nga britanikët në qershor të vitit 2016”.

Një tjetër media gjermane, Der Spiegel, mendon se Spanja duhet të rikthejë çështjen e Gjibraltarit për diskutim, nëse do të rihapet marrëveshja.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, vit vendimtar për Evropën…

Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, viti i humbjeve të mëdha për Evropën…

Nga Project Syndicate

Agonia e vazhdueshme e Brexit…