MENU
klinika

Çfarë nuk shkon?

6 Shenjat e rrezikshme që na jep truri lidhur me shëndetin

09.03.2019 - 17:54

Trupi juaj ka një mënyrë për të folur me ju, por është e rëndësishme të dëgjoni me kujdes atë që po përpiqet t’ju tregojë.

Ju thjesht duhet t’i kushtoni vëmendje këtyre shenjave në trup dhe mos i anashkaloni. Çdo gjë që nuk ju duket normale, duhet ta kontrolloni.

Shputa rozë:

Prodhuesit e kremrave shpesh premtojnë se do të keni “këmbët e foshnjës”. Por nëse vini re se këmbët tuaja bëhen ngjyrë rozë të lehtë dhe lëkura duket e hollë dhe e rrudhur, duhet të bëni një test gjaku për të kontrolluar nivelet e sheqerit në gjak. Kjo simptomë mund të tregojë një problem metabolik, përfshirë diabetin.

Ndjenja e përqafimit:

Përqafimi nuk është gjithmonë një ide e bukur. Nëse ndonjëherë ndiheni sikur dikush është duke ju përqafuar, ose lidhur rreth belit, trupit ose këmbëve atëherë rrezikoheni për të pasur një sklerozë të shumëfishtë. Mund të keni ndjesi të pakëndshme në krahë dhe këmbë, mund të ndiheni sikur keni doreza ose këpucë të rënda.

Vetullat e holla:

Nëse vini re se vetullat tuaja po bëhen më të holla, duhet të shihni një mjek dhe të kontrolloni tiroidet. Kjo mund të jetë një nga simptomat e hipotiroidizmit.

Ngjyra e gjuhës:

Gjuha e bardhë e shoqëruar me dhimbje stomaku të herëpashershme, mund të jenë shkak i problemeve me tretjen. Gjuha e verdhë mund të jetë shenjë e problemeve me tëmthin. Një ngjyrë gri në të verdhë e gjuhës mund të jetë shenjë e problemeve me zorrët ose e dehidratimit.

Gishtat e fryrë:

Edhe nëse keni lëkurë të pastër, pa acarim, pa kruajtje, por këmbët tuaja ngjajnë si salsiçe, duhet të shihni një mjek. Ky simptomë mund të sinjalizojë artritin psoriatik.

Mungesa e oreksit:

Mungesa e oreksit për disa njerëz që duan të bien në peshë është mrekulli. Mirëpo, nëse jeni duke përjetuar një humbje të menjëhershme të oreksit dhe vini re se po humbisni peshë, kjo mund të jetë simptomë e disa çrregullimeve metabolike.