MENU
klinika

Probleme në koalicion

A do të ‘mbijetojë’ Merkeli deri në vjeshtë?

06.03.2019 - 13:24

Një fjalim i minutës së fundit në Davos; një fjalim në Mynih; një vizitë e panjoftuar në një restorant hebre në një qytet të Gjermanisë Lindore. Mirësevini në turneun e lamtumirës Angela Merkel. Pyetja kryesore tani është se sa kohë do të zgjasë.

Kushdo që ka nevojë për konfirmim të mëtejshëm se Merkel do të largohet pas gati 14 vjetësh si kancelare gjermane, nuk ka nevojë të shikojë gjë tjetër veçse pamjes së saj të lodhur në festimet e karnavaleve të këtij viti.

As Emmanuel Macron nuk pretendon më se ajo do të qëndrojë. Tani ai po ecën i vetëm…

Merkel sinjalizoi kur ajo hoqi dorë nga udhëheqja e partisë së saj në dhjetor se ajo synon të mbetet kancelare deri në fund të periudhës aktuale legjislative, e cila skadon në vjeshtën e vitit 2021. Por që atëherë është bërë gjithnjë e më e qartë se qeveria nuk ka gjasa të mbijetojë atë kohë.

Ky realitet ka të bëjë me lodhjen e Merkel dhe dinamikën e re të fuqisë në partinë e saj sesa Social Demokratët (SPD), partneri i saj i vogël i koalicionit.

Vendimi i SPD për t’u bashkuar me një koalicion vitin e kaluar me Kristian Demokratët e Merkel (CDU) u largua nga partia e qendrës së majtë.

Nëse SPD do të largohej nga qeveria para përfundimit të mandatit të rregullt, një zgjedhje e re nuk do të ishte teknikisht e nevojshme. CDU dhe partia e saj binjake, CSU, mund të formojnë një koalicion të ri me të Gjelbrit dhe Demokratët e Lirë. Megjithatë, nuk ka të ngjarë që të gjelbërit të pranonin një plan të tillë.

Një performancë e dobët e SPD mund të shpejtojë rënien e qeverisë. Për disa njerëz, kolapsi i qeverisë është më shumë një pyetje “kur” sesa “nëse”. “Nuk pres që koalicioni të mbijetojë në vjeshtë,” tha një zyrtar i lartë i CDU.

Konfliktet e tilla të koalicionit nuk janë të rralla, veçanërisht në prag të një sezoni zgjedhor. Megjithatë, deri më tani, Merkel ka mbetur e qetë. Në të vërtetë, kancelarja ka qenë shumë e heshtur në shumicën e çështjeve të brendshme që kur Annegret Kramp-Karrenbauer u bë udhëheqëse e CDU në dhjetor.

Tranzicioni i pushtetit nga Merkel në Kramp-Karrenbauer është një tjetër faktor i rëndësishëm. Disa në Berlin argumentojnë se sa më shpejt qeveria aktuale të bjerë, aq më mirë për Kramp-Karrenbauer.

Sa më shumë kohë të kalojë, aq më e vështirë mund të bëhet situata për Kramp-Karrenbauer. Një shaka e saj lidhur me banjat e treta gjinore në Berlinin bëri që ajo të kritikohej dhe të konsiderohej e pandjeshme ndaj interseksit dhe njerëzve transeksualë.

Episodi gjithashtu ilustroi se Kramp-Karrenbauer ka filluar të ndjehet më rehat në rolin e saj dhe në distancimin e saj nga Merkel, me të cilët shpesh krahasohet.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Project Syndicate

‘Tragjedia’ e Angela Merkel