MENU
klinika

Moto GP

Apeli vendos për fituesin e Katarit

26.03.2019 - 23:03

Merr fund dilema e fituesit të garës së parë sezonale të Moto GP, zhvilluar në Losail të Katarit, pas ankesës së disa skuderive.

Gjykata e Apelit të Federatës Ndërkombëtare të Motoçiklizmit ka vendosur sot që të konfirmojë fitoren e pilotit italian Andrea Dovizioso.

Katër skuadra, Aprilia, Honda, Suzuki dhe KTM apeluan fitoren e pilotit të Ducatit. Sipas tyre, motori italian kishte montuar një pjesë të parregullt në pjesën e gomës së pasme.

Gjithsesi, Apeli deklaroi se çdo pjesë e montuar te motori Ducati është e rregullt, çka do të thotë se ajo mund të përdoret edhe në garat e tjera. Një fitore e dyfishtë kjo për Ducati.

Gjithsesi, beteja ligjore nuk ka përfunduar ende, pasi 4 skuadrat e Moto GP mund ta apelojnë këtë vendim në CAS të Lozanës, brenda 5 ditësh.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN