MENU
klinika

Deklarata e kryeministrit bullgar

Bullgaria nuk është ‘kali i Trojës’ i Rusisë

02.03.2019 - 15:36

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s; Jens Stoltenberg vlerësoi angazhimin e Bullgarisë në NATO gjatë një vizite në Sofje të premten (1 mars), ku kryeministri bullgar Bojko Borisov siguroi aleancën se Bullgaria nuk do të përdoret si një “kalë Troje ” për Rusinë.

“Bullgaria nuk është ‘kali i Trojës’ i Rusisë në NATO, ne jemi një nga anëtarët më të disiplinuar dhe besnikë të Aleancës”, tha Borisov.

Stoltenberg ktheu komplimentin dhe tha se Bullgaria është një aleat i angazhuar dhe shumë i çmuar në aleancë.

“Bullgaria luan një rol strategjik në rajonin e Detit të Zi,” tha Stoltenberg, “Ne nuk duam një luftë të re të Ftohtë apo të armëve, prandaj i bëjmë thirrje Rusisë që të veprojë  në përputhje me Traktatin e Forcave Bërthamore me rreze të Mesme (Traktati i INF) .

Foto e marrë nga Saudi Gazette

Më 20 tetor 2018, Presidenti i SHBA Donald Trump njoftoi se ai ishte duke tërhequr SHBA nga traktati i INF, duke përmendur shkeljet e Rusisë. Si SHBA dhe Rusia pezulluan zyrtarisht traktatin në fillim të shkurtit.

Kryeministri shprehu shqetësime rreth mundësisë së një përshkallëzimi në garën e armatimit midis NATO-s dhe Rusisë, por tha se Bullgaria vazhdon të dialogojë me Rusinë dhe theksoi rëndësinë e të pasurit një pozitë të fortë kur bisedoi me Moskën.

Borisov dhe Stoltenberg folën për Serbinë, Kosovën, Afganistanin dhe Irakun dhe pikat e tjera të konfliktit ku ushtria bullgare është shfrytëzuar.

Sekretari i Përgjithshëm vuri në dukje se këtë vit Aleanca do të festojë 70-vjetorin e saj, si dhe 15-vjetorin e pranimit të Bullgarisë në NATO. “Bullgaria ka kontribuar në forcimin e aleancës,” tha ai. Stoltenberg përshëndeti mbështetjen e Bullgarisë për pranimin e Republikës së Maqedonisë Veriore në NATO.

Foto e marrë nga EU Scoop

Stoltenberg gjithashtu falënderoi Bullgarinë, që është një nga anëtarët më të varfër të NATO-s, për angazhimin e saj për të arritur qëllimin e NATO-s për të shpenzuar 2% të PBB-së në mbrojtje.

Bullgaria u bashkua me Partneritetin për Paqe të NATO-s në vitin 1994 dhe aplikoi për anëtarësimin në NATO në vitin 1997. Gjatë Samitit të Pragës në nëntor 2002, Bullgaria ishte një nga shtatë vendet ish-socialiste të ftuara për t’u bashkuar me Aleancën. Bullgaria u bë anëtare e plotë e NATO-s në mars të vitit 2004 dhe u bashkua me Bashkimin Evropian në 2007.

Borisov shërbeu për herë të parë si kryeministër i Bullgarisë nga korriku 2009 deri në shkurt 2013 dhe pastaj përsëri nga nëntori 2014 deri në janar 2017. Dhe u zgjodh kryeministër i Bullgarisë për të tretën herë më 4 maj 2017.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Euroskepticizëm apo eurorealizëm?

“Ballkanizimi” i Evropës