MENU
klinika

Votim për marrëveshjen Brexit

Deputetët britanikë: Të anulohet votimi i të martës

11.03.2019 - 14:14

Deputetët konservatorë të partisë së Theresa Mayt po i kërkojnë kryeministres të mos e hedhë të martën për votim planin e daljes së Britanisë së madhe nga Bashkimi Europian sepse rrezikon një tjetër disfatë.

Konservatorët i propozojnë kryeministres së tyre që ta zëvendësojë votën me një mocion që do të ishte i pranueshëm për partinë, do të shmangte përçarjen dhe do të ushtronte presion ndaj Brukselit.

Një nga ndryshimet që po kërkon qeveria britanike ka të bëjë me mbajtjen hapur të kufirit me Irlandën, ku mund të ketë pasoja politike dhe ekonomike, nëse rikthehen kontrollet kufitare të hequra me marrëveshjen historike të vitit 1998.

Ndërkohë, BE ka thënë se është koha që Britania e Madhe të përcaktojë hapat e radhës lidhur me Brexit, dhe ende po presin që të bien dakord për ndonjë marrëveshje për largimin në 29 mars. “Është koha për të marrë një sërë vendimesh të rëndësishme,” thanë ata.

Mes spekulimeve, votimi mund të shtyhet ose edhe të anulohet. Britania e Madhe do të largohet nga BE më 29 mars, por deputetët refuzuan marrëveshjen.

Redaktorja politike e BBC, Laura Kuenssberg mendon se shanset që Parlamenti të miratojë marrëveshjen e May janë shumë të pakta në këtë fazë.

Mark Francois, një anëtar i Grupit Evropian të Kërkimit, tha se rezultati i votimit të së martës do të ishte i ngjashëm me atë në janar.

Dhe deputeti konservator Nick Boles shkroi në Twitter se kryeministrja ka premtuar të mbajë një votim të dytë deri më 12 mars.

Duke shkruar në Daily Mail, Sekretari i Mjedisit i Pro-Brexit, Michael Gove tha se marrëveshja e kryeministres ishte një kompromis. Por-ish ministri i kabinetit Boris Johnson, i cili bëri fushatë së bashku me Gove në BE, tha se nuk ishte i tillë në asnjë mënyrë. “Mbretëria e Bashkuar do të ketë më pak pushtet mbi BE-në,” shkroi ai në Daily Telegraph. “Është një gjendje e çuditshme.”

Çfarë mund të ndodhë këtë javë?

Marrëveshja e Theresa May pritet të jetë “votim domethënës” në Parlament të martën.

Nëse refuzohet, një votim tjetër është premtuar për të mërkurën nëse Britania e Madhe duhet të largohet pa një marrëveshje

Nëse opsioni i Brexit pa marrëveshje refuzohet, deputetët mund të votojnë të enjten nëse do të kërkojnë një vonesë të Brexit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarata e Sekretarit të Jashtëm britanik

“Tronditet” Britania/ Brexit mund të anulohet?

Ministrat britanikë paralajmërojnë

“Brexit mund të shtyhet”