MENU
klinika

Profil/ Elizabeth Warren

Dikur kamariere, sot kandidate për presidente…

17.03.2019 - 13:26

Emri i saj është lakuar kohët  e fundit në mediat amerikane dhe kudo nëpër botë, pasi ajo shpalli kandidaturën për presidente në SHBA, në përpjekje për të zënë vendin e Donald Trump.

Senatorja Elizabeth Warren, 69 vjeç, është ndër demokratet më të njohura që kërkojnë t’i zënë vendin Trumpit, të cilin ajo e ka quajtur në të kaluarën si “një dhunues racist” dhe një “tiran i zjarrtë”.

Warren e kaloi pjesën më të madhe të jetës së saj të hershme pothuajse në varfëri. Babai i saj pësoi një atak në zemër kur ajo ishte fëmijë dhe ata u përballëm me vështirësi ekonomike. Warren gjithashtu filloi të ndihmonte familjen në moshën-13 vjeçare, e nisi të punonte si kamariere në restorantin e vogël të tezes së saj. Por pavarësisht përpjekjeve, gjendja financiare vazhdoi për një kohë të gjatë po njësoj…

Pra, dikur kamariere e sot candidate për presidente në Amerikë. Nuk përjashtohen mundësitë që në 2020 ajo mund të zërë vendin e Donald Trump, e atëhera historia e saj do të jetë totalisht një histori suksesi…

Jeta e hershme

Lindur në Oklahoma City, Oklahoma, më 22 qershor 1949, Elizabeth Warren ishte e fundit e katër fëmijëve dhe e vetmja vajzë e Donald dhe Pauline Herring. Warren e kaloi pjesën më të madhe të jetës së saj të hershme në varfëri, dhe prandaj u detyrua të punonte që kur ishte 13 vjeç.

Si një studente e shkëlqyer, Warren u bë kampione e debatit shtetëror dhe mbaroi shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera. Në të njëjtin vit, ajo hyri në Universitetin e Xhorxh Uashingtonit. Pas dy vjetësh në universitet, Warren la shkollën për t’u martuar me matematikanin e NASA-s Jim Warren. Ajo dhe Warren u zhvendosën në Teksas, dhe Elizabeth përfundoi studimet e saj në Universitetin e Hjustonit, duke u bërë e para nga familja që diplomohej nga kolegji.

Elizabeth dhe burri i saj u zhvendosën në New Jersey, ku Warren punoi në shkollat ​​publike, duke ndihmuar fëmijët me aftësi të kufizuara. Gjatë kësaj kohe, Warren lindi dy fëmijë, vajza Amelia dhe djali Alex. Më pas ajo studio ligj në Universitetin Rutgers. U diplomua në vitin 1976 dhe praktikoi ligjin nga shtëpia, duke u bërë e njohur për ekspertizën e saj shkencore në ligjin e falimentimit.

Karriera politike

Në vitin 1995, Warren u kërkua të këshillonte Komisionin e ri të Komisionit për Rishqyrtimin e Falimentimit. Gjatë kohës së Warrenit si këshilltar kryesor, ajo dëshmoi kundër përpjekjeve të Kongresit për të kufizuar aftësinë e konsumatorëve për të paraqitur për falimentim. Përkundër përpjekjeve të saj më të mira, projektligji i lidhur më 2005 u konsiderua si një fitore për lobi të biznesit dhe një humbje për Warren.

kolana e librave

Më 17 shtator 2010, Presidenti Barack Obama e emëroi Elizabeth Warren Asistente të Presidentit dhe Këshilltare Speciale të Sekretarit të Thesarit në Byronë për Mbrojtjen e Konsumatorëve Financiar. Megjithatë, kryesisht për shkak të opozitës republikane, Warren nuk u zgjodh për të kryesuar agjencinë, dhe ajo u largua nga posti në gusht 2011.

E zgjedhur në senatin e SHBA

Më 14 shtator 2011, Elizabeth Warren njoftoi zyrtarisht kandidaturën e saj për Senatin e Massachussetsit, duke u përballur me Scott Brown, dhe fitoi në nëntor 2012, duke fituar mandatin e saj të parë në Senatin e SHBA, duke e bërë atë gruan e parë të zgjedhur ndonjëherë në këtë post për Massachusetts.

Gjatë viteve në Senat, Warren ka demonstruar ndikim të madh si anëtar i Komitetit Bankar, duke vënë në dyshim agresivisht liderët e industrisë financiare për ekseset dhe abuzimet, duke kërkuar përgjegjësi për Recesionin e Madh dhe duke sfiduar administratat e Obamës dhe Trump për politikën tregtare.

Konkurrentja më e fortë e Trumpit

Më 31 dhjetor 2018, Warren u bë një nga demokratët e parë të njohur që shpalli kandidaturën për presidencën e SHBA në vitin 2020.

Njoftimi erdhi përmes një mesazhi video të mbështetësve, në të cilin ajo i përgënjeshtroi praktikat e korporatave të mëdha dhe përmendi punën e saj mbi mbrojtjen financiare për konsumatorët.

Warren, 69 vjeç, është ndër demokratet më të njohura që kërkojnë t’i zënë vendin Trumpit, të cilin ajo e ka quajtur në të kaluarën si “një dhunues racist” dhe një “tiran i zjarrtë”. Trump, i cili gjithashtu njoftoi kandidaturën e tij për rizgjedhje, shpesh tallet me të duke e quajtur “Pocahontas” për shkak të pretendimeve të saj për prejardhjen.

Ndërkohë që sulmet e Warren ndaj Trump e kanë ndihmuar atë të bëhet e preferuarat e liberalëve, ajo përballet edhe me sfida si skepticizmi në partinë e saj dhe mungesa e përvojës në një garë kombëtare.

Megjithatë, sesi do të shkojë gara mbetet ta shohim, dhe Warren varet shumë nga emrat e tjerë që do të kandidojnë…