MENU
klinika

Zgjedhjet presidenciale në SHBA

Hillary Clinton s’do të garojë kundër Trump në 2020

06.03.2019 - 12:46

Hillary Clinton ka thënë se nuk do të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të SHBA në vitin 2020.

“Nuk do të kandidoj, por do të vazhdoj të punoj dhe të flas për atë që mendoj”, tha Clinton për kanalin televiziv 12 të Lajmeve të Nju Jorkut.

E pyetur nga Lajmi 12 nëse ajo do të kandidojë sërish për ndonjë zyrë publike në të ardhmen, ajo tha: “Nuk mendoj kështu.”

Ndërkohë, ish-kryetari i bashkisë së Nju Jorkut Michael Bloomberg ka thënë gjithashtu se nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet e vitit 2020.

“Unë mendoj se do ta mposhtja Donald Trump në zgjedhjet e përgjithshme”, tha miliarderi në një deklaratë të martën pasdite.

Intervista e Clinton ishte hera e parë që përfundimisht hodhi poshtë spekulimet se ajo mund të përballej sërish me Trump në vitin 2020.

Ajo tha se kishte folur me disa nga kandidatët e shpallur demokratë.

Clinton ishte kandidatja e parë presidenciale femër për një parti të madhe amerikane në historinë e kombit. Ngritja e saj në zyrën e lartë thuhet se u mundësua nga donatorë të pasur.

Duke reaguar ndaj vendimit të Klinton për të qëndruar jashtë garës, Trump shkroi me sarkazëm se ajo do të “humbte rëndë”.

Clinton u përgjigj duke postuar një klip nga komedia e vitit 2004, Mean Girls, në të cilën një person pyet: “Pse jeni kaq të fiksuar me mua?”

Kush do të kandidojë në vitin 2020?

Senatori i Vermontit Bernie Sanders është i fundit që tha se do të kandidonte nga demokratët.

Ai bashkohet me senatoren e Massachusetts Massachusetts, Elizabeth Warren, e cila ishte emri i parë i madh që shpalli kandidaturën, si dhe senatorja e New Jersey Cory Booker dhe senatorja e Kalifornisë Kamala Harris.

Gjithashtu do të kandidojë senatorja e Nju Jorkut, Kirsten Gillibrand; Senatori i Minesotës Amy Klobuchar; Kryetari i Bashkisë së San Antonio, Texas, Julian Castro; dhe kryebashkiaku i South Bend, Indiana, Pete Buttigieg, i cili është personi i parë homoseksual që kandidon për president.

Disa nga emrat më të përfolur ende duhet të deklarojnë kandidaturën e tyre. Ish-nënkryetari, Joe Biden, ende po shqyrton mundësinë.