MENU
klinika

Forcat Demokratike Siriane

“ISIS është mundur, ka humbur edhe territorin e fundit”

23.03.2019 - 09:59

Forcat Demokratike Siriane të mbështetura nga SHBA thonë se grupi i Shtetit Islamik ka humbur territorin e fundit në Siri, duke i dhënë fund “kalifatit”. Një zëdhënës i SDF deklaroi “humbjen territoriale 100%” të IS.

Grupi xhihadist dikur kontrolloi 88,000 km katrore (34,000 milje milje) të tokës që shtrihej në gjithë Sirinë dhe Irakun.

Pavarësisht nga humbja e territorit, grupi shihet ende si një kërcënim madhor i sigurisë për sulme në në rajon dhe mbarë botën.

Aleanca SDF e udhëhequr nga kurdët filloi sulmin e fundit në IS në fillim të marsit, ndërsa militantët e mbetur u fshehën në fshatin Baghuz në Sirinë lindore. Aleanca u detyrua të ngadalësonte ofensivën e saj por rezultoi se një numër i madh i civilëve ishin gjithashtu atje, duke u strehuar në ndërtesa, tenda dhe tunele.

Mijëra gra dhe fëmijë, shtetas të huaj, u larguan nga luftimet për të shkuar në kampet e drejtuara nga SDF për personat e zhvendosur. Shumë luftëtarë të ISIS kanë braktisur Baghuzin, por ata që kanë qëndruar kanë mbajtur rezistencë të ashpër, duke vendosur bomba.

“Forcat Demokratike të Sirisë deklarojnë eliminimin total të kalifatit të ashtuquajtur dhe humbjes territoriale 100% të Isis”, shkroi Mustafa Bali, kreu i zyrës së medias të SDF.

“Në këtë ditë unike, ne përkujtojmë mijëra martirë, përpjekjet e të cilave bënë të mundur fitoren”. Luftëtarët e SDF kanë ngritur flamuj të verdhë në Baghuz për të festuar fitoren e tyre.

Rënia e Baghuzit është një moment i rëndësishëm në fushatën kundër IS. Qeveria e Irakut shpalli fitore kundër militantëve në vitin 2017.

Isis

Por grupi nuk është mundur. Zyrtarët amerikanë besojnë se IS mund të ketë 15,000 deri në 20,000 të armatosur aktivë në rajon, shumë prej tyre në “gjumë” dhe se do të bëhen gati për të rinisur sulmet.

Edhe pse humbja e saj në Baghuz ishte e afërt, IS publikoi një regjistrim audio, me sa duket nga zëdhënësi i saj Abu Hassan al-Muhajir, duke pohuar se kalifati nuk kishte përfunduar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tërheqja e trupave amerikane nga Siria

Trump po heq dorë nga vendimi?

Rexhep Tajip Erdogan/ New York Times

Terroristët nuk do të fitojnë!