MENU
klinika

Posti më i lartë në BE

Kush do të zërë vendin e Jean-Claude Juncker?

25.03.2019 - 17:22

 Ndërsa zgjedhjet kryesore evropiane gjenden gjithnjë e më afër, duhet të shohim edhe se kush do të mund të zërë vendin më të lartë të BE në Bruksel.

Jean-Claude Juncker është presidenti aktual i Komisionit Evropian, por mbetet për tu pare se kush do ta pasojë atë pas zgjedhjeve të majit.

Këta janë kandidatët e deritanishëm:

Partia Popullore Evropiane (PPE) – Manfred Weber

Manfred Weber e karrierën e tij politike në moshën 29-vjeçare kur u bë anëtari më i ri parlamentar i Bavarisë më 2003. Weber u zgjodh kreu i PPE në 2014. Në 41 vjeç ai ishte kreu më i ri i grupit në Parlamentin Evropian në atë kohë. Ai lindi në Landshut, Bavari, Gjermani Perëndimore në 1972, dhe u diplomua në një inxhinieri nga një Fachhochschule ose nga Universiteti i Shkencave të Aplikuara, në vitin 1996.

Partia e Socialistëve Evropianë (PSE) – Frans Timmermans

Partia e socialistëve evropianë e nisi fushatën zgjedhore në shkurt duke njoftuar Frans Timmermans si nominimin e tyre për postin. Timmermans është një politikan holandez i cili aktualisht është i dyti në komandë në Komisionin Evropian. Emërimi i tij u njoftua në kongresin socialist në Lisbonë në fund të vitit të kaluar.

“Këto zgjedhje në maj, miqtë e mi, nuk janë zgjedhje të zakonshme,” tha ai. “Këto zgjedhje janë për shpirtin e Evropës”.

Aleanca e Konservatorëve dhe Reformistëve (ACRE) – Jan Zahradil

Presidenti i ACRE Jan Zahradil është zgjedhur për të përfaqësuar partinë në zgjedhjet evropiane. Zahradil është një politikan çek për Partinë Qytetare Demokratike (ODS) dhe një eurodeput që kur Republika Çeke hyri në BE në 2004. Ai hyri në politikën Çeke që nga viti 1992 kur u zgjodh në Parlamentin Federal të Çekosllovakisë. Pas ndarjes së vendit në vitin 1993, ai u bë këshilltar i huaj dhe politik i Václav Klaus, kryeministrit të parë të Republikës Çeke.

Zahradil mbështet reformat për të decentralizuar BE-në nga Brukseli dhe për t’i dhënë më shumë pushtet vendeve anëtare. Programi i Zahradil bën thirrje për një BE me shumë valuta, më shumë kompetenca për parlamentet kombëtare dhe një fokus më të madh në tregtinë e lirë.

Aleanca e Liberalëve dhe Demokratëve në Evropë (ALDE)

Në mars, grupi liberal liberal europian njoftoi për shtatë kandidatët për punën e lartë të BE-së, duke përfshirë kreun e grupit ALDE Guy Verhofstadt dhe Komisionerin Evropian për Konkurrencën Margrethe Vestager. Ata e kanë quajtur grupin e tyre të kandidatëve “Team Europe”.

Partia e Gjelbër (EGP) – Ska Keller dhe Bas Eickhout

Në fjalimin e saj të nominimit në nëntor, Keller paralajmëroi kundër “sulmit nga partitë e ekstremit të djathtë që duan të kthehen në nacionalizëm dhe të frenojnë liritë civile dhe demokracinë”. Keller shtoi se ajo donte një Evropë më “ekologjike, sociale dhe demokratike”.

E Majta Evropiane (EL) – Violeta Tomiç dhe Nico Cue

Kreu i partisë Gregor Gysi tha se me nominimin e Tomiç, ata kishin një “përfaqësues të një partie të Evropës Lindore nga një vend që ka kaluar nëpër një periudhë të vështirë transformimi”, duke shtuar se Evropa Lindore po përjetonte një reduktim të lirisë dhe të drejtave civile. Gysi e përshkroi Cue si një “zë për punëtorët dhe sindikatat”.

Aleanca e Lirë Evropiane (EFA) – Oriol Junqueras

Udhëheqësi politik i burgosur, Oriol Junqueras do të përfaqësojë EFA në zgjedhje.

EFA është një grup pro-rajonal që mbron të drejtën për vetëvendosje. Grupi ka rreth një duzinë deputetësh në grupe të ndryshme politike që promovojnë të drejta më të forta për rajonet si Flanders në Belgjikë dhe Korsikë në Francë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Udhëheqësit italianë kërcënojnë

Një “tërmet politik” po vjen në Evropë…