MENU
klinika

Patinazh

Nga rrëzimi i frikshëm, te medalja e artë

05.03.2019 - 20:24

Patinatorja franceze Aurelie Noelle Monvoisin arriti të rrëmbejë medalje ari, edhe pse gjatë garës pësoi një përplasje të fortë me muret anësore në Universiadën e Dimrit në Rusi për garën 500 metra femra mbi akull.

Në xhiron e dytë, Monvoisin rrëshqiti duke marrë para skiatoren koreano-jugore Park Jiyun, e cila përfundoi duke e shtypur për muri francezen.

Gjithsesi, juria vendosi që gara të rifillojë edhe një herë dhe Monvoisin arriti të marrë medaljen e artë me kohën 43.919 sekonda, përpara ruses Ekaterina Efremenkova, të cilën e parakaloi në xhiron e fundit.

Ndërkaq Jiyun arriti të marrë medalje bronzi. Një sakrificë e madhe pas asaj trauma, por që në fund është shpërblyer në mënyrën më të mirë të mundshme.