MENU
klinika

Takim në 26 mars

Pse do të takohen Merkel, Macron, Juncker dhe Xi?

22.03.2019 - 14:47

Presidenti francez, Emmanuel Macron do të mbledhë të martën në mëngjes në Elize presidentin kinez, Xi Jinping, kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe presidentin e Komisionit Europian, Jean Claude Juncker për të biseduar për tregtinë dhe klimën, njoftoi të enten  presidenca franceze.

Bisedimet do të përqëndrohen në tregtinë, klimën dhe marrëdhëniet Kinë-Europiane, thanë zyrtarët. Franca kërkon një qasje më të koordinuar të BE-së ndaj Kinës, në vend që të përqëndrohen tek marrëdhëniet dypalëshe.

“Menduam se ishte e nevojshme, sepse për të mbrojtur multilateralizmin, diskutimi duhet të zhvendoset në nivelin evropian dhe jo vetëm të Francës”, tha zyra e Macron.

Takimi vjen në një kohë kur BE po planifikon një strategji më mbrojtëse mbi Kinën.

“Ky takim është një hap i parë,” tha zyrtari i Elysee, duke shtuar se takimi do të ndihmonte të hedhin themelet për rezultate konkrete në një takim të BE-Kinë më 9 prill.

kolana e librave

Macron, që arriti në një samit të liderëve të BE të enjten në Bruksel, foli për një “zgjim evropian” sepse Kina po kërkon të prodhojë produkte që do të konkurrojnë me ato të bëra në Evropë. “Që nga fillimi i mandatit tim unë kam bërë thirrje për mbrojtjen e sovranitetit evropian”, u tha Macron gazetarëve.

Takimi është pjesë e turneut evropian të Xi, i cili vjen me Europën për një marrëveshje lidhur me projektin e infrastrukturës së saj tregtare “Rruga e Mëndafshtë” dhe nën presionin e SHBA për të shmangur gjigantin Huawei.

Gjatë udhëtimit të tij, Xi pritet të sigurojë një marrëveshje jo-detyruese për Italinë që të bashkohet me Iniciativën e Rripit dhe Rrugës me $ 1 trilion, duke shqetësuar partnerët e BE-së të shqetësuar se Roma do të hapë dyert e saj ndaj ndikimit kinez.

Anëtarët e BE Greqia dhe Polonia gjithashtu kanë përqafuar “Rrugën e Re të Mëndafshit”, por të tjerët në bllok kanë frikë se mund të çojë në rritjen e ndikimit të qeverisë kineze mbi politikat në kontinent.