MENU
klinika

The Economist

SHBA-së nuk i intereson konflikti Indi-Pakistan?!

11.03.2019 - 15:26

Zyrtarët nëpër botë kishin kohë që ishin të shqetësuar se çfarë do të bënte administrata e Donald Trump kur të përballej me krizën e saj të parë globale. Megjithatë, muajin e kaluar në orën 3 të mëngjesit transmetohej lajmi për vrasjen e 40 policëve indianë nga një grup militant pakistanez, përgjigja fillestare e administratës së Trump ishte të rrokullisej dhe të kthehej përsëri në gjumë.

Ky konfrontim Indo-Pakistan, është kriza e parë në të cilën Amerika nuk ka luajtur një rol udhëheqës.

Kriza e mëparshme, e shkaktuar nga sulmet ndaj Indisë nga xhihadistët e lidhur me Pakistanin, nxiti delegacione të fuqishme amerikane që të shkonin në të dy vendet: në 2001 dhe 2008. Ata gjithashtu përfshinë drejtpërdrejt presidentin, përfshirë edhe në vitin 1999 Bill Klintonin. Në të kundërt, as Trump as Mike Pompeo, sekretari i shtetit, nuk duket se i kanë kushtuar shumë vëmendje krizës aktuale.

Përgjigjja fillestare amerikane ishte një telefonatë e John Bolton, këshilltari i sigurimit kombëtar, me homologun e tij indian, Ajit Doval. Trump më vonë tha se e kuptoi se India po kalonte një situate serioze. Kjo ishte një dritë jeshile amerikane për sulmet ajrore indiane që pasuan. Vetëm pas kësaj, Pompeo i kërkoi të dyja palëve të përmbaheshin.

Pjesërisht, kjo reflekton marrëdhëniet në ndryshim të Amerikës me nënkontinentin. Deri kohët e fundit, ai kishte lidhje më të ngushta me Pakistanin, ish-aleatin dhe partnerin e tij të luftës së ftohtë, në luftën kundër terrorit. Megjithatë, ndërsa nevoja e Amerikës për pakistanezët është zvogëluar, me tërheqjen e saj në Afganistan, frustrimi rritur.

Ndërkohë, Amerika ka qenë shumë më e afërt me Indinë, të cilën e sheh si një kundërpeshë ndaj Kinës.

Pasi xhihadistët vranë 19 indianë në Kashmir në vitin 2016, Obama nuk dërgoi një delegacion. Dhe në një thirrje pas sulmeve drejtuar Doval, Susan Rice, këshilltarja e sigurisë kombëtare e Obamës, nuk bëri thirrje për përmbajtje. Obama kishte arritur kufijtë e durimit të tij me Pakistanin.

kolana e librave

Ndërkohë, Amerika nuk ka treguar interes për mosmarrëveshjen e Kashmirit, që thotë se është çështje që të dy vendet e zgjidhin.

Bota ende ka nevojë për udhëheqjen e saj. Përpjekjet e Amerikës për të mbajtur paqen kanë tentuar të rrisin fuqinë e saj.

Siç thotë Jake Sullivan, një ekspert i politikës së jashtme demokratike, pretendimi i Amerikës për të pasur një përgjegjësi të jashtëzakonshme për të mirën globale, e ka ndihmuar atë të fitojë mbështetjen e brendshme për politikën e jashtme ambicioze që kërkojnë interesat e saj kombëtare.

Amerika nuk ka ambasador të përhershëm në Pakistan; as në Egjipt, Turqi dhe Arabinë Saudite.

Këtë javë Trump tha për Kongresin se ai planifikoi t’i japë fund kushteve të tregtisë preferenciale që India gëzon me Amerikën për shkak të tarifave të larta për mallra të tillë si uiski. Kjo mund të jetë po aq e dëmshme për reputacionin e Amerikës në Indi.

Megjithatë, kostoja e programit të tregtisë në Amerikë, në rreth 190 milion dollarë në vit, është modeste. Sun Tzu bëri thirrje që kjo është zhurma para disfatës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një konflikt ende i pazgjidhur

Çfarë i pengon marrëdhëniet Indi-Pakistan?

Përplasje në rajonin e Kashmirit

India e Pakistani në prag lufte?