MENU
klinika

Detajet

Trafikimi i 2.5 ton drogë/ Gjykata dënon 3 doganierët

06.03.2019 - 12:35

Gjykata e Krimeve të Rënda ka dhënë dënimin për 7 nga të arrestuarit e trafikimit të 2 ton e 530 kg drogë drejt Italisë.

Sasia e lëndës narkotike u sekuestrua në portin e Ankonës në Itali në 9 janar 2017. Gjykata për Krime të Rënda ka dënuar me 15 vite burg Euron Hotin, 13 vite Malton Lleshin dhe 16 vite Aurel Lazen.

kolana e librave

Ndërkohë, Gjykata dënoi me nga dy vjet burg 3 punonjësit e doganës, konkretisht Gëzim Dervishin, Agron Kapllanin dhe Mikahil Hilën.

Nga ana tjetër, Altin Katundi është shpallur i pafajshëm. Në lidhje me të njëjtin rast trafiku, është duke u gjykuar edhe një grup tjetër, ku si i pandehur është marrë edhe nënkomisari i Fierit, Festim Lelaj.

Grupi u hetua dhe gjykua për trafikimin e lëndës narkotike, e cila kaloi me portin e Durrësit, por u sekuestrua në Ankona të Italisë