MENU
klinika

Sistemi raketor mbrojtës

Turqia pajiset me sistemin rus S-400/ Po mbrohet nga SHBA?

07.03.2019 - 15:06

Turqia nuk do të heqë kurrë dorë nga një marrëveshje për të blerë sisteme të mbrojtjes raketore S-400 nga Rusia, tha Presidenti Rexhep Tajip Erdogan, duke shtuar se Ankaraja mund të shqyrtojë më pas blerjen e sistemeve S-500.

Në një intervistë me kanalin televiziv Kanal 24, Erdogan tha gjithashtu të mërkurën se Shtetet e Bashkuara nuk duhet të përpiqen të disiplinojnë Turqinë nëpërmjet masave tregtare, duke shtuar se Ankaraja

Presidenti turk, tha se nuk do të ketë kthim pas me gjithë drojën se pakti cënon sigurinë rajonale dhe aleatët e NATO-s.

“Marrëveshja është punë e mbaruar tashmë dhe do të ishte e pamoralshme ta braktisnim. Unë nuk jam një lider i rëndomtë. Nuk jemi skllevër. Kushtet e marrëveshjes me Rusinë janë shumë të volitshme dhe shpresojmë që porosinë e parë ta kemi gati për muajin korrik.”

“Ne përfunduam çështjen e S-400, nënshkruam një marrëveshje me rusët dhe do të fillojmë bashkëprodhimin”, tha Erdogan. “Më vonë, mund të punojmë me S-500,” sistemi i gjeneratës së ardhshme, shtoi ai.

SHBA ka paralajmëruar se sistemet S-400 nga Rusia mund të rrezikojë marrëveshjet e industrisë së mbrojtjes midis aleatëve të NATO-s dhe këtë javë vendosi t’i japë fund tregtisë preferenciale me Turqinë.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha të martën se Ankaraja është thënë: “blerja e S-400 do të rezultojë në një rivlerësim të pjesëmarrjes së Turqisë në programin F-35 dhe rrezikon transferimet e tjera të mundshme të armëve në Turqi”.

Shtetet e Bashkuara ranë dakord të shesin 100 prej luftëtarëve të saj të fundit të gjeneratës së pestë F-35 në Turqi dhe deri më tani kanë dorëzuar dy prej avionëve. Por Kongresi vitin e kaluar urdhëroi një vonesë në dërgesat e ardhshme.

Vendet e NATO-s, veçanërisht SHBA-të, e shohin me dyshimin blerjen e pajisjeve të prodhuara nga Rusia. Ankaraja thotë se ajo ka nevojë për mbrojtje alternative të raketave për të përballuar kërcënimet rajonale.

Sistemi i avancuar raketor anti-balistik S-500 i Rusisë do të hyjë në shërbim me forcat e armatosura ruse shumë shpejt, njoftoi media ruse javën e shkuar.

Grupi i parë i oficerëve të ushtrisë do të përfundojë një kurs trajnimi këtë vit për të përdorur S-500, një sistem me rreze të gjatë që do të formojë shtyllën e sistemeve të mbrojtjes ajrore dhe të raketave të Rusisë, tha agjensia e lajmeve TASS.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Arrestimi që tensionoi marrëdhëniet

Erdogan ‘shuplakë’ Trumpit:Jemi të pavarur!