MENU

"Po provon të gjitha mënyrat"

Venezuelë/ Guaido nis një tur për të rrëzuar Maduron

17.03.2019 - 10:51

 Udhëheqësi i opozitës dhe kreu i Asamblesë kombëtare, Juan Guaido, tha të shtunën se po fillonte një “fazë të re” në përpjekjet e tij për të rrëzuar presidentin Nikolas Maduro, duke premtuar të udhëtonte në të gjithë vendin vetëm për këtë.

Guaido, i cili në janar e shpalli veten president të përkohshëm, duke thënë se rizgjedhja e Maduro ishte jolegjitime, u bëri thirrje mijëra mbështetësve të qëndrojnë të përkushtuar ndaj qëllimit të përbashkët.

“Shumë shpejt, kur ne kemi vizituar dhe organizuar çdo centimeter të Venezuelës … ne do të shkojmë në Miraflores dhe të kërkojmë atë që i takon popullit venezuelian”, tha Guaido.

Shumica e vendeve perëndimore, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, kanë njohur Guaido si kreu legjitim i vendit dhe i kanë bërë thirrje Maduro-s të largohet. Por Maduro, një socialist që thotë se është viktimë e një përpjekjeje të udhëhequra nga SHBA, ka mbështetjen e forcave të armatosura dhe kontrollin e funksioneve shtetërore.

Maduro ka mbështetjen e Rusisë dhe Kinës. Maduro nuk u paraqit në një tubim të Partisë Socialiste në Caracas të shtunën, ku aleatët e tij shpallën “fitore” për përpjekjet e opozitës për ta larguar atë nga pushteti.

Ata po kërcënojnë të shkojnë në Miraflores,” tha në një fjalim Diosdado Cabello, nënpresidenti i partisë, i cili udhëheq Asamblenë Kombëtare Kushtetuese. “Nuk mund ta lejojmë këtë. Ata u larguan prej andej dhe nuk do të hyjnë më kurrë në pallatin e popullit revolucionar “.

Fushata e Guaido deri më tani është përqendruar kryesisht në mobilizimin e mbështetësve në kryeqytetin Karakas, ku fuqia është restauruar kryesisht pas një ndërprerje gati një javore që paralizoi një vend që tashmë vuan nga një kolaps ekonomik hiperinflacionist dhe mungesa kronike e ushqimit dhe ilaçeve.

“Jeta ime është në udhëkryq; ne kurrë nuk kemi ujë, energjia elektrike ka ikur prej vitesh dhe ne duhet të presim në radhë për ushqim. Ne nuk e meritojmë këtë. “

Maduro ka fajësuar një sulm kibernetik të SHBA për ndërprerjen dhe këtë javë kryeprokurori i vendit i kërkoi Gjykatës së Lartë të hetonte Guaidon për përfshirjen e dyshuar në “sabotimin” e sistemit elektroenergjetik të vendit. Por inxhinierët e energjisë elektrike thanë për Reuters se ndërprerja e energjisë ishte rezultat i shumë viteve të mungesës së mirëmbajtjes.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Apo kriza do të marrë fund?

Luftë së shpejti në Venezuelë?