MENU
klinika

Nga Washinton Post

Vetëm një gazsjellës e bën bashkë Merkelin me Putinin

16.03.2019 - 15:39

Një gazsjellës nga Rusia në Gjermani, tubacioni i Rrjedhës së Veriut është një dëshmi e përfitimit personal, dhe mendimit strategjik të egër rus. Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Presidenti Trump nuk ndajnë të njëjtin mendim për Nord Stream 2, por një përrallë e trishtë i paraprin…

Fillon në vitin 2005 gjatë ditëve të fundit të qeverisë së Schroeder Gerhard, kur kancelari gjerman, nënshkroi një marrëveshje tubacioni me mikun e tij, presidentin rus Vladimir Putin.

Schroeder kishte nënshkruar me të vërtetë si nxitës i tifozëve për Kremlinin. Projekti është në pronësi të Gazprom të Rusisë. Lidhja e Kremlinit ka dalë të jetë një propozim fitimprurës dhe afatgjatë për Schroeder, i cili ha darka me Putin ndërsa merr një tarifë vjetore të rregullt për punët e tij.

Nord Stream u përurua në 2011. Dhe Nord Stream 2 është planifikuar të përfundojë këtë vit. Gjatë gjithë kohës, Schroeder ka qëndruar besnik ndaj Putinit, duke e quajtur Nord Stream 2 si “qiell energjie”.

Ndërtimi i Nord Stream nuk e pengoi Putin që të vazhdojë të ndjekë ambicjet e tij gjeopolitike, duke marrë Krimenë, dhe për të kundërshtuar pozicionin e NATO-s në Europë.

Tani vjen misteri i sotëm. Ndryshe nga Schroeder, Merkel nuk është mik i Putinit. Megjithatë Merkel nuk ka ndërmen ta kundërshtojë projektin.

Nord Stream 2 do të shërbejë si një armë e dobishme e luftës ekonomike ruse kundër Kievit, duke kërkuar respekt dhe duke i privuar Ukrainës tarifat fitimprurëse të tranzitit.

Ndërkohë që Putin e sheh çdo gjë nëpërmjet një lente strategjike, ekonomia mbretëron në Berlin. Kjo qasje ka funksionuar që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, kur Shtetet e Bashkuara kërcënuan sigurinë evropiane. Trump ka fyer në mënyrë të përsëritur Berlinin, duke vendosur tarifa ndëshkuese dhe ka kërcënuar lidhur me kompnaninë Huawei, që do të ndërtojë rrjetin 5G të Gjermanisë. Dhe ai ka kërcënuar sanksione mbi Nord Stream 2.

Tubacioni do të përfundojë këtë vit, dhe do të pasohet nga hakmarrja e SHBA. Dhe fituesi atëherë do të jetë…Putin.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN