MENU
klinika

"Bota po shkatërrohet"

“750 mln euro në 24 orë për Notre Dame, po fëmijët në Afrikë?”

19.04.2019 - 10:00

Anëtari i jurisë së shfaqjes “My Kitchen Rules”, Manu Feildel ka shprehur tronditjen e tij nga shuma marramendëse e parave të mbledhura për të rindërtuar katedralen e Notre Dame në Paris.

Francezi reagoi në Instagram të enjten pasi për 24 orë u mblodhën 750 million euro (rreth AUD $ 1.2billion), duke e përshkruar gjendjen si ‘tepër shqetësuese’.

45-vjeçari shpërndau një foto virale të monumentit parizian pranë një fotografie të fëmijëve të uritur në Afrikë, duke nënkuptuar qartë se paratë mund të shpenzoheshin më mirë në çështjet humanitare.

“Kjo është jashtëzakonisht shqetësuese!” e përshkroi ai imazhin. ‘Bota ka çmendur!’

Deklarata e Manu u pasua ng qindra komente mbështetëse, me shumicën e ndjekësve të tij që binin dakord që paratë mund të shpenzohen më mirë diku tjetër.

“Nuk mund ta besoj se ata shpenzojnë aq shumë para në një ndërtesë, në vend që të shpenzojnë aq shumë për të ndihmuar të varfrit”, shkroi një person.

Një tjetër shkroi: ‘Fakti që kjo erdhi nga një njeri francez i cili nuk është i verbuar nga mediat na bën të kuptojmë se ka shpresë në këtë botë. Legjendë! “

Megjithatë, Manu gjithashtu mori disa kritika, me disa njerëz që i tregonin kuzhinierit të famshëm të dhuronte paratë e veta meqë shqetësohet. “Dua të pyes nëse fitimet nga restoranti dhe MKR do të shkojnë për fëmijët e uritur?” pyeste një person. Një tjetër komentoi: ‘Sa nga të ardhurat tuaja të larta ia dhuroni fëmijëve të uritur në Afrikë?’

Notre Dame de Paris u dogj rreth orës 6:50. koha lokale të hënën.

Qindra miliona euro janë premtuar për të ndihmuar në rindërtimin e saj. Zjarri, i deklaruar plotësisht i shuar rreth 15 orë pasi filloi, shkatërroi çatinë e ndërtesës 850 vjeçare dhe shkaktoi rrëzimin e saj. Por zjarrfikësit që punuan gjatë natës arritën të ruanin strukturën kryesore të gurit të monumentit të Parisit, duke përfshirë dy kullat e saj.

Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua të rindërtojë ndërtesën historike edhe pse zjarri ende vazhdonte.