MENU
klinika

Njoftimi i Ministrisë së Brendshme

Arabi Saudite/ Ekzekutohen 37 të burgosur për terrorizëm

23.04.2019 - 18:36

Arabia Saudite ka ekzekutuar 37 njerëz të dënuar për krime të lidhura me terrorizmin, tha të martën agjencia zyrtare e lajmeve të mbretërisë.

“Dënimi me vdekje u zbatua në një numër kriminelësh për miratimin e ideologjive terroriste ekstremiste dhe formimin e qelizave terroriste për të korruptuar dhe prishur sigurinë, si dhe përhapjen e kaosit dhe provokimin e grindjeve sektare”, thuhej në deklaratën e ministrisë së brendshme të kryer nga Agjencia e Shtypit (PS).

Deklarata renditi emrat e 37 shtetasve sauditë të cilët u ekzekutuan në pjesë të ndryshme të vendit dhe hapej me një ajet nga Kurani që dënon sulmet që synojnë të krijojnë grindje dhe mosmarrëveshje dhe paralajmëron për ndëshkim të madh për ata që kryejnë sulme të tilla.

Ekzekutimet vijnë disa ditë pasi katër persona të armatosur të Shtetit Islamik vdiqën duke u përpjekur të sulmonin një ndërtesë sigurie saudite në veri të kryeqytetit Riyadh dhe pas sulmeve të Ditës së Pashkëve që vranë mbi 300 njerëz në Sri Lanka dhe ishin kryer grupi i Shtetit Islamik.

Qeveria pohoi se ekzekutimet e tilla si një mjet i fuqishëm për parandalimin. Arabia Saudite ka një nga normat më të larta të dënimit me vdekje në botë.

Shteti saudit kreu një nga ekzekutimet më të mëdha në masë në janar 2016, kur 47 njerëz u vranë, duke përfshirë udhëheqësin shquar shiit Nimr al-Nimr. Të burgosurit e ekzekutuar u akuzuan për terrorizëm dhe kishin ideologji ekstremiste.

Që kur Princi Mohammed bin Salman u shfaq së pari në skenën politike të mbretërisë në vitin 2015, ai ka mbikëqyrur këto procese. Ai filloi karrierën e tij politike si ministër i mbrojtjes dhe u ngrit në Princin e Kurorës më 2017.

Në vitet e fundit, Princi i Kurorës ka urdhëruar burgosjen e dhjetëra aktivistëve, klerikëve, analistëve, biznesmenëve dhe princërve, si dhe mbrojtësve të të drejtave të grave të cilët thuhet se janë torturuar dhe që autoritetet akuzojnë “kontakt të dyshimtë” me entitetet e huaja .

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ndryshimi i parë pas vrasjes së Khashoggit

Arabia Saudite po përmirëson imazhin? Ndryshohet kabineti

Kongresi i SHBA kërkon hetim

Arabia Saudite me reaktorë bërthamorë?