MENU
klinika

Marrëveshja bërthamore

Irani: SHBA të na kërkojë falje që të rinegociojmë

25.04.2019 - 16:36

Presidenti iranian, Hassan Rohani ka thënë se Teherani do të jetë i gatshëm për të negociuar marrëveshjen bërthamore me SHBA, Vetëm kur Shtetet e Bashkuara të heqin dorë nga presioni dhe të kërkojnë falje për ato që ai i ka cilësuar si “hapa ilegalë”.

“Ne gjithmonë kemi qenë njerëz të negociatave dhe diplomacisë, ashtu siç kemi qenë njerëz të luftës dhe mbrojtjes”, ka thënë Rohani më 24 prill.

Ndërkohë, ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif nuk beson se Presidenti i SHBA, Donald Trump dëshiron luftë me Iranin, por i tha Reuters të mërkurën se Trump mund të joshet nga një konflikt.

“Unë nuk mendoj se ai dëshiron luftë,” tha Zarif në një intervistë në misionin iranian në Kombet e Bashkuara në Nju Jork. “Por kjo nuk e përjashton mundësinë që të joshet nga një i tillë.”

Zarif tha  “Ata që kanë hartuar politikat që po ndjekin nuk duan thjesht një zgjidhje të negociuar. Por më lejoni të bëj të qartë se Irani nuk është duke kërkuar konfrontime, por do të mbrohet”.

Tensionet midis Teheranit dhe Uashingtonit janë rritur që kur administrata Trump u tërhoq vitin e kaluar nga një marrëveshje bërthamore ndërkombëtare me Iranin dhe filloi të vendoste sanksione.

Më parë këtë muaj, Shtetet e Bashkuara vendosën në listen e terroristëve gardën revolucionare të elitës iraniane (IRGC).

Zarif tha se Irani do të vepronte me “maturi” në përgjigje të asaj që ai e shihte si politika të rrezikshme nga Shtetet e Bashkuara. Në një shembull, ai tha se Irani do t’i lejonte ende anijet luftarake të Uashingtonit të kalonin përmes ngushticës së Hormuzit, arteries më të rëndësishme të naftës në botë.

Zarif e quajti vendimin mbi IRGC “absurd”, por sugjeroi që Irani nuk kishte në plan të reagonte ushtarakisht nëse Shtetet e Bashkuara nuk ndryshonin rregullat e angazhimit duke udhëhequr se si ndërvepron me forcat e Iranit. Ushtria e SHBA nuk ka sugjeruar se do të ndryshojë sjelljen e saj pas listës së zezë.

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Teheranin për destabilizimin e Lindjes së Mesme dhe ndihmën për të përkrahur presidentin sirian Bashar al-Assad në një luftë civile që filloi në vitin 2011.

Zarif tha se Irani do të mbetet “vigjilent” në Siri dhe në Irak, pasi të investonte burime për të luftuar atje. “Dhe ne thjesht nuk do ta braktisim atë”, tha Zarif.

Zarif sinjalizoi se Teherani do të jetë i qëndrueshëm përballë sanksioneve të SHBA.

Zarif pranoi se sanksionet e naftës dëmtonin iranianët e zakonshëm dhe qeveria do të bënte gjithçka që mundte për të shitur naftë për të siguruar për qytetarët e saj.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Trump kërkon të nisë bisedimet

Marrëdhëniet SHBA-Iran po përmirësohen