MENU
klinika

3 anëtarë të rinj në qeveri

Macron riorganizon kabinetin/ Një ministre e re për Brexit

01.04.2019 - 07:50

Presidenti francez Emmanuel Macron ka emëruar tre anëtarë të rinj të qeverisë në një riorganizim të pritshëm të kabinetit, duke përfshirë edhe ministrin i cili do të jetë përgjegjës për trajtimin e çështjeve të Brexit.

Amélie de Montchalin  është tanimë ministrja e re për çështjet evropiane. Ekonomistja 33-vjeçare ka studiuar në Shkollën Harvard Kennedy përpara se të punonte për kompaninë e sigurimeve AXA dhe si analiste politike në Komisionin Evropian, organi ekzekutiv i BE.

Sibeth Ndiaye, më parë këshilltare e komunikimit e Macron, është emëruar zëdhënëse e qeverisë dhe Cédric O është ministri i ri i ri për çështjet digjitale.

Sibeth Ndiaye, një figurë qendrore në operacionet e medias së Macron që nga oferta e tij për të kandiduar për president në vitin 2017, është emëruar në qeveri si zëdhënëse. Ndiaye, dikur një aktiviste e bashkimit studentor dhe anëtare e Partisë Socialiste, është një lojtare kyçe e Macron-it. Ajo dikur i tha të përditshmes franceze L’Express se ajo nuk kishte asnjë problem me gënjeshtrat për të mbrojtur presidentin.

Franca ka pasur vetëm rrallë një grua nga një pakicë etnike si zëdhënëse të qeverisë, i fundit ishte ministri socialist Najat Vallaud-Belkaçem nën François Hollande.

kolana e librave

Ish-ministrja e çështjeve evropiane Nathalie Loiseau la qeverinë që të kryesojë partinë e Macron në zgjedhjet parlamentare evropiane në maj.

Ndiaye, 39 dhe O, 36, respektivisht zëvendësuan Benjamin Griveaux dhe Mounir Mahjoubi, të cilët të dy morën dorëheqjen nga qeveria javën e kaluar për të kandiduar për kryetar bashkie në Paris në vitin 2020.

Largimet e tyre e çojnë në 10 numrin e ministrave që janë larguar që nga zgjedhja e Macron në 2017, një rekord në këtë fazë të një mandati presidencial.

Partia e Macron kishte një bazë solide votimi në Paris në zgjedhjet presidenciale të 2017 dhe tani dëshiron të largojë kryetarin socialist të qytetit, Anne Hidalgo. Griveaux dhe Mahjoubi tani do të fillojnë një betejë të ashpër të brendshme për t’u bërë kandidat për kryetar bashkie.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN