MENU
klinika

"Paris-midi" viti 1938

Mbretëresha Geraldinë: Dua lumturinë e popullit tim

15.04.2019 - 13:31

“Paris-Midi” ka botuar, të martën e 26 prillit 1938, në ballinë, intervistën ekskluzive të korrespondentit të saj me mbretëreshën e ardhshme të Shqipërisë. Gazetari flet për takimin e veçantë që ka zhvilluar me Mbretëreshën dhe personat që e kanë pritur. Gjithashtu, ai përshkruan atmosferën që gjen në vendin tonë.

 

 

Për më tepër, lexoni artikullin e përkthyer:

(Nga korrespondenti ynë i veçantë)

Tiranë, 26 Prill

 

 

Në shoqërinë e gazetarëve hungarezë, të vetmit që ishin lejuar ta vizitonin atë, unë u prita nga kontesha Apponyi, e cila, nesër, do të jetë mbretëresha e shqiptarëve.

Z. Libohova, Ministër i Punëve të Jashtme, mori pjesë në këtë takim. Jashtë, para një turme fëmijësh piktoreskë, qindra ushtarë po bënin ushtrime, duke përgatitur kështu paradën e madhe ushtarake që do t’i paraprijë ceremonisë së martesës.

 

 

Përpara vilës simpatike ku banon kontesha, ushtarë të tjerë qëndronin roje. Mbretëresha e ardhshme na priti në një sallon të ndriçuar nga rrezet e diellit, me muret ngjyrë bezhë, ku kolltuqet e mbuluara nga një pëlhurë e errët blu, ishin të stilit puro anglez.

Me një qasje të lehtë, flokët platin, e qeshur dhe e freskët, pavarësisht lodhjes dhe tensionit të ditëve të fundit – përgatitjet për ceremoninë e dasmës, provat, vizitat, leximi i një sasie të madhe korrieri – kontesha shfaqet:

 

 

Unë jam e lumtur për simpatinë që më kanë manifestuar; populli shqiptar, me të vërtetë, më bën të ndihem mirë; por ajo që më pëlqen më së shumti është të shoh se sa i ngjan popullit hungarez. E njoh historinë e tij shumë mirë…

Puna ime e re, si mbretëreshë ? Nuk më frikëson aspak, madje as të gjitha detyrimet që ajo përfshin dhe për të cilat, tani jam e përgatitur mirë: dua të punoj për lumturinë e popullit që më mirëpriti me kaq dashuri. Por veprimtaria e një mbretëreshë duhet të jetë veçanërisht femërore: më së shumti, dua të kujdesem për gratë dhe fëmijët e vendit tim të ri; Me pak fjalë, dua të jem për popullin shqiptar, ashtu siç ishte mbretëresha Elizabetë për popullin hungarez.” — Aigner

 

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNProtokolle të rrepta!

Rihapet Taj Mahal

Helenës, gruas së jashtëzakonshme...

Për gjysmën më të mirë, të çiftit Kadare!

“Shoku Enver më informoi për kritikat e rrepta”

Ditari i Hysni Kapos: Përplasjet e Enverit me Ballukun