MENU
klinika

Rrëfimi i Joelit

Mund të ha përsëri! Mjekët më kthyen jetën time!

14.04.2019 - 15:48

19-vjeçari Joel nuk mendonte se do të ishte në gjendje të hante përsëri.

Megjithatë, një bashkëpunim midis kirurgëve dhe Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive i dha atij përsëri një mundësi. Joeli dhe ekipi i tij i trajtimit e kremtuan suksesin e punës së tyre me ushqimin e preferuar të Joelit – hamburgerë me djathë dhe patate të skuqura – në dhomën e tij të spitalit.

Simptomat e Joelit filluan në verën e vitit 2016. Oreksi i tij ishte aq i varfër sa nuk mund ta mbaronte ushqimin. Pasi hante ushqimin, fillonte të kishte jashtëqitje të parregullta, kështu që ai shkoi në një mjek gastrointestinal. Mjeku përshkroi probiotikë për trajtim, por dhimbja dhe parregullsia vazhduan.

Një analizë që bëri në vjeshtë zbuloi një pengesë të vogël të zorrëve. Mjekët rekomanduan pushimin e zorrëve me ushqim total parenteral (TPN) dhe steroid.

probleme me zorren e trashe-konica.al

TPN është një metodë e ushqimit që anashkalon traktin gastrointestinal (GI) duke i dhënë lëngje nëpërmjet një venë. Traktati GI është “i clodhur” , pasi ai ishte duke marrë të gjithë ushqimin e tij përmes një IV dhe nuk mund të hante ndonjë ushqim të fortë.

Joeli thotë se simptomat vazhdojnë të përkeqësohen dhe TPN nuk ishte një zgjidhje afatgjatë. Duke qenë rreth ushqimit u bë jashtëzakonisht e vështirë por ai ishte i vendosur të bëntë cdo gjë që të ishte në gjendje të hante përsëri një ditë.

“Pjesa më e keqe e saj ishte të rrija ulur në shtëpi duke e ditur se nuk kisha shpresë”, tha Joeli.

Për shkak se Joeli ka sindromën APECED, një sëmundje autoimune që prek kryesisht indet endokrine, shumë mjekë hezitonin të kryenin një operacion për shkak të pasigurisë rreth diagnozës së tij dhe sindromës APECED.

Një kirurg i specializuar hulumtoi rreth APECED dhe ishte mjeku kryesor në gjendjen e Joelit. Ai u konsultua dhe me Qendrën për Kërkimin e Kancerit (CCR) për rastin e djalit vendosi se një operacion ishte opsioni i vetëm i trajtimit për të hequr indet e mbresë në traktin GI që ishte burimi i problemeve të tij shëndetësore.

plaga pas operacionit-konica.al

Joeli bëri një kirurgji 7-orëshe.

“Ai është një fëmijë 19-vjeçar me TPN” –tha mjeku. “Ne do të përpiqemi me çdo gjë të mundshme që ai të hajë një hamburger përsëri.”

U desh pak kohë që sistemi i tretjes së Joelit të fillonte të punonte pas operacionit, por “ai arriti qëllimin e ngrënies së hamburgerit”, – thonë prindërit e tij.

Në mars, mjekët, familja dhe shokët e Joelit kremtuan rimëkëmbjen e tij me hamburgerë me djathë dhe patate të skuqura në dhomën e spitalit ku ai ishte shtruar.

“TPN më mbajti gjallë dhe mjekët më dhanë jetën time”– thotë Joeli.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Video-intervistë me Anila Kalleshin

Ke kapsllëk? Rreptësisht shmangi këto ushqime