MENU
klinika

Dëshmia me shkrim

Një teori e re shkak për përmbytjen e Titanikut

02.04.2019 - 15:19

Më shumë se 100 vite kanë kaluar nga fundosja e anijes së famshme Titanic dhe historia e tragjedisë vazhdon të ketë kuriozitet dhe fakte të po reja dalin në dritë.

 

 

kolana e librave

Një letër e shkruar nga një pasagjere e mbijetuar e “Titanic” dëshmon se kapiteni i anijes, 62-vjeçari Edward Smith ishte i dehur ndërkohë që anija u përplas me ajsbergun, 100 vjet më parë.

“Kapiteni ishte poshtë në barin e anijes dhe po konsumonte pije alkoolike, dhe kur ndodhi përplasja me ajsbergun i dha komandën dikujt tjetër për të drejtuar anijen”- shkruante pasagjerja e klasit të dytë, Emily Richards, në një letër zbuluar sëfudmi.

Ishte faji i Kapitenit”- shkruante ajo ndër të tjera në letrën drejtuar vjehrrës së saj, 2 dite pasi i kishte mbijetuar tragjedisë.

"Do t'ia dalim, rrini në shtëpi"

Artistët mesazhe optimiste me art nga shtëpia

Ja kush është gjëja më e vështirë!

Edhe Greg Rama “ankohet” prej izolimit

E pazakontë/ Ceremonia nuk duhet humbur!

Mjekët anuluan dasmën, martohen në spital

Akrepat shkuan 60 minuta para

Nga sot nis llogaritja verore e kohës