MENU
klinika

Nga Washington Post

Pse Trump ‘hedh poshtë’ çdo marrëveshje?

29.04.2019 - 12:46

Megjithëse e konsideron veten një nga bërësit e marrëveshjeve më të mëdha të historisë, administrata e Trump kohët e fundit ka bërë çmos për të shmangur bërjen e marrëveshjeve.

Disa mundësi për marrëveshje janë: Irani dhe Koreja e Veriut me programet e tyre bërthamore; Venezuela, regjimi i falimentuar dhe kriza humanitare; dhe konflikti izraelito-palestinez, të cilin Trump e përshkroi dikur si “marrëveshja e shekullit”.

Megjithatë, në muajt e fundit, politika e SHBA duket se ka synuar jo vetëm parandalimin e marrëveshjeve , por edhe ndalimin e negociatave.

Merrni rastin e Iranit. Kur ai tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja multilaterale për programin bërthamor të Teheranit, Trump tha se ishte “i gatshëm dhe i aftë” për të negociuar një marrëveshje të re.

Pothuajse një vit më vonë, Trump ka bërë më pak negociata me republikën islame se çdo president në 40 vitet e fundit. Jo vetëm që administrata e tij nuk bisedon me regjimin për programin e saj bërthamor apo agresionet e saj në Lindjen e Mesme; por ka ndërmarrë vetëm veprime minimale për të liruar disa qytetarë të Shteteve të Bashkuara që Irani i ka burgosur padrejtësisht.

kolana e librave

Javën e kaluar, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo njoftoi një përpjekje për të çuar eksportet iraniane të naftës “në zero” duke kërcënuar sanksione ndaj blerësve të mbetur.

Administrata ka vepruar në mënyrë të ngjashme me Venezuelën, ku ka imponuar një sanksione kundër regjimit të Nicolás Maduro, një ndalim për tregtinë e naftës me Shtetet e Bashkuara, duke kundërshtuar negociatat me qeverinë e tij.

Sa i përket marrëveshjes së shekullit, dhëndri i Trump Jared Kushner dhe i dërguari Jason Greenblatt pritet të nxjerrin planin e tyre të paqes pas një ose dy muajve. Por administrata tashmë e ka sabotuar atë duke dhënë një sërë goditjesh trupore palestinezëve, duke shkëputur fondet nga Autoriteti Palestinez për të lëvizur Ambasadën e SHBA në Izrael në Jeruzalem.

Pastaj  është Kim Jong Un i Koresë së Veriut. Në takimin e tyre të fundit në Hanoi, Trump propozoi që kreu i Koresë së Veriut të bjerë dakord të dorëzojë gjithë arsenalin bërthamor të Pyongyangut, plus armët e tij. Kur Kim refuzoi dhe bëri ofertën e tij, Trump u largua.

Ekipi i parë i sigurisë së Trump, i udhëhequr nga H.R. McMaster, Jim Mattis dhe Rex Tillerson, ishte i përkushtuar për të frenuar impulset e tij më të pakujdesshme. Mos ekipi i dytë po përpiqet të sigurojë që ai të mos bëjë kompromise?

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarata e çuditshme e presidentit

Trump: Rashë në dashuri me letrat e Kim Jong-un…