MENU
klinika

Nga Washington Post

Rusia e Putinit, kështjellë që po rrethohet…

09.04.2019 - 16:18

Në tetor të vitit 1998, një gjykatë në Shën Petersburg filloi seancat në një rast kundër Aleksandër Nikitin, një oficer detare ruse që alarmoi botën për rreziqet mjedisore të një flote nëndetëse bërthamore në veri të Rusisë. Nikitin u akuzua për “zbulimin e sekreteve shtetërore”.

Akuzën kundër Nikitin e bëri Shërbimi Federal i Sigurisë, ose FSB, pasardhësi i KGB, dhe drejtori i sapoemëruar i tij me emrin Vladimir Putin.

Historia e Nikitin, së paku, pati një fund të lumtur: pas një procesi të vështirë gjyqësor, ai u lirua nga të gjitha akuzat. Kjo ishte ende Rusia e Boris Jelcinit, ku parlamenti ishte një vend për diskutim, ku mediat mund të kritikonin qeverinë dhe ku gjykatat mund të vendosnin ligjet, jo një telefonatë. Vendimi në rastin e Nikitin u miratua më 29 dhjetor 1999.

Dy ditë më vonë, Putin u bë president i përkohshëm i Rusisë.

Në Rusinë e Putinit, kundërshtimi i qeverisë barazohet me tradhtimin e vendit, pikërisht për atë që Nikitin u akuzua kur ai botoi raportin e tij. Sipas fjalëve të veta, Putin i sheh kundërshtarët politikë si “tradhtarë kombëtarë”, të cilët “pastrojnë ambasadat e huaja”. Qëllimi i tyre, në pikëpamjen e tij  nuk është të përmirësojë jetën në vend, por të avancojë interesat e kukullave të huaja.

Muajin e kaluar, shefi i forcave të armatosura të Rusisë, gjenerali Valery Gerasimov, pohoi se Departamenti amerikan i Mbrojtjes kishte nisur një strategji të re të quajtur “Kali i Trojës”, për të destabilizuar “vendin nga brenda”. Gerasimov vazhdoi të thotë se Shtetet e Bashkuara po përdorin “revolucione me ngjyra” dhe “fuqi të butë” për të rrëzuar qeveritë që nuk i pëlqejnë.

Duke folur në takimin vjetor të bordit të FSB, Putin deklaroi se agjencitë e huaja të inteligjencës po rrisin aktivitetet “në frontin rus” dhe pohuan se vetëm në vitin 2018, ish-kolegët e tij ekspozuan gati 600 oficerë të huaj të zbulimit dhe agjentët e tyre brenda vendit.

Kohët e fundit qeveria miratoi një ligj për sovranitetin dixhital , që sipas saj do të reduktojë mbështetjen e Rusisë në serverët e internetit në SHBA. Me të synohet bllokimi i trafikut që vjen nga serverë të huaj. Edhe një tjetër ligj kundër “lajmeve të rreme” u kalua në parlamentin rus.

Muajin e kaluar, mijëra rusë u mblodhën në qendër të Moskës, në atë që u bë një nga demonstratat më të mëdha të opozitës në vitet e fundit, për të denoncuar përpjekjet e Kremlinit për të” izoluar Rusinë “dhe për të kërkuar lirinë në internet.

“Kjo nuk është hera e parë që autoritetet ruse po përpiqen të” bëjnë njerëzit ta duan atdheun, duke ngatërruar atdheun me veten e tyre”, tha Lev Schlosberg, një nga ligjvënësit e opozitës rajonale të Rusisë. “Të gjitha përpjekjet e mëparshme kanë përfunduar … me rrëzimin e shteteve që u përpoqën t’i detyronin njerëzit t’i donin … Ku është Perandoria Ruse Ku është Bashkimi Sovjetik? Autoritetet ruse nuk kanë kuptuar asgjë dhe nuk kanë mësuar asgjë. “

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Dossier/Nga The New Yorker

Lufta hibride SHBA-Rusi